Policie navrhla obžalovat miliardáře Tykače kvůli CS fondům | E15.cz

Policie navrhla obžalovat miliardáře Tykače kvůli CS fondům

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kauza CS fondů vstoupila do dalšího dějství. Policie navrhla obžalovat finančníka Pavla Tykače, uvedla Česká televize. Vyšetřovatelé se Tykačovou rolí v případu nanovo začali zabývat předloni, kdy obnovu řízení potvrdil Vrchní soud v Praze. Kauza se týká obvinění z podvodu. Z vytunelovaných CS fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun. Podle Tykačova mluvčího vyšetřování žádná podezření nepotvrdilo a policejní návrh je nepochopitelný.

Obnovu dříve zastaveného trestního řízení povolil pražský městský soud v srpnu 2012. Případ se pak po rozhodnutí vrchního soudu, ke kterému se Tykač odvolal, vrátil do fáze po sdělení obvinění a policie ho začala vyšetřovat. Nyní spis předala státnímu zástupci, který rozhodne, zda obžalobu podá, nebo rozhodne jinak.

Případ znovu otevřel v roce 2012 podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot. Soud jej vyslechl jako svědka v hlavním líčení se dvěma muži - někdejším úředníkem ministerstva financí a jednatelem firmy, jež se zapojila do obchodů s akciemi fondů. Bušek mimo jiné vypověděl, že Tykačovi pomáhal CS fondy vytunelovat.

Proti Tykačovi svědčí vyděrači, kteří se přitom sami přiznali k účasti na vykradení CS fondů

Oba obviněné soud nakonec osvobodil. Státní zastupitelství pak žádalo vzhledem k výpovědi obnovu řízení v případu Tykače, o čemž rozhodoval Městský soud v Praze a uvedl, že zastavení stíhání žalobcem v roce 2007 bylo ve světle nových informací předčasné. Výslechy dalších svědků podle něj mohou přinést nové důkazy.

Tykačův advokát Jan Kocina sdělil, že chápal nutnost nového vyšetřování, předpokládal ale znovu zastavení trestního stíhání, protože se v kauze nic nezjistilo. „Věřím, že se státní zástupce po vyhodnocení celého spisu rozhodne trestní stíhání zastavit,“ dodal obhájce. Nové svědectví podle Tykačova mluvčího Jana Chudomela přednesli „vyděrači, kteří se přitom sami přiznali k účasti na vykradení CS fondů“.

Bušek hovořil před soudy opakovaně - nehrozilo mu totiž trestní stíhání, protože ve vztahu k němu je případ promlčený. Popisoval svou údajnou roli v zamaskování nelegálních pohybů peněz a to, jak prý Tykač vše organizoval. Tykač jeho výpověď označil za lživou.

Dienstl obnově řízení unikl

Rozhodování o obnově řízení se týkala také dalších tří lidí, u kterých ji ale soud nepovolil. Jedním z nich byl Tykačův kolega z těžebního byznysu, tehdejší místopředseda představenstva Czech Coal Jan Dienstl.

Soudy již v kauze loni rozhodovaly o zajištění Tykačova majetku jakožto náhradní hodnoty za výnos z trestné činnosti. O něm nejprve rozhodl dozorující žalobce, jeho verdikt ale následně zrušil Vrchní soud v Praze. Tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková poté podala stížnost na rozhodnutí soud, kterou Nejvyšší soud zamítl.

Třetí nejbohatší Čech

Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, šlo o převod majetku CS fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana u Plzeňské banky. Za tuto transakci fondy získaly akcie podniku Drůbež Příšovice, které měly podle obžaloby asi desetinovou tržní hodnotu. Peníze po několika převodech skončily na zahraničních účtech.

CS fondy počátkem roku 1997 ovládala prostřednictvím správcovské firmy skupina Motoinvest, Tykač byl jejím spolumajitelem. Podnikatel podezření opakovaně popřel, je prý obětí vydírání.

Týdenk Euro Tykačův majetek loni odhadl na 31 až 37 miliard korun, což z něj činí třetího nejbohatšího Čecha. Před lety získal 40 procent Mostecké uhelné. Druhého největšího producenta hnědého uhlí v Česku (nyní Czech Coal) Tykač definitivně ovládl v roce 2011, za zbývající část zaplatil zhruba deset miliard korun.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video