Policie obvinila Nečase. Podle něj jde o mstu za trestní oznámení na Šlachtu | E15.cz

Policie obvinila Nečase. Podle něj jde o mstu za trestní oznámení na Šlachtu

Policie obvinila Nečase. Podle něj jde o mstu za trestní oznámení na Šlachtu
Expremiér Petr Nečas přichází 14. 11. 2013 na policejní služebnu v Praze k výslechu v kauze bývalé šéfky svého kabinetu a nynější manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové).
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vag

Policie obvinila bývalého premiéra Petra Nečase z podplácení v takzvané kauze trafik pro bývalé poslance Občanské demokratické strany Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Nečas prohlásil, že se mu policie obviněním mstí za trestní oznámení na šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Jakoukoli korupci expremiér popírá.

Nečas uvedl pro Reflex.cz, že obvinění očekával. „24. ledna tohoto roku jsem podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení na Roberta Šlachtu, ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Považuji obvinění za odvetu proti mé osobě za podané trestní oznámení a za tvrdou kritiku postupu ÚOOZ,“ míní.

Šlachta se podle něj dopustil zneužití pravomoci či poškozování cizích práv v souvislosti s odvysíláním údajně manipulativně sestříhaných záběrů zatčení nynější Nečasovy manželky Jany.

Dohoda o trafikách prý neexistuje

„Dostalo se mi neformálních informací, že se některé policejní špičky pokusí toto závažné podezření zamést pod koberec,“ doplnil expremiér. Obvinění je podle něj účelový a politicky motivovaný krok. „Žádná dohoda o odstoupení tří bývalých poslanců výměnou za funkce ve státních firmách nikdy učiněna nebyla a policie nemá a ani nemůže mít pro to důkazy,“ doplnil Nečas.

„Obsah usnesení zatím neznám. Podle mých informací ale vychází ze stavu, který byl znám již před osmi měsíci a není založené na žádných nových faktech,“ sdělil Nečasův advokát Josef Lžičař. Zároveň připustil, že Nečas podá proti zahájení trestního stíhání stížnost.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci nemá v tuto chvíli pro veřejnost žádnou novou informaci, řekl ČTK vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Bývalý premiér v minulosti několikrát připustil, že s obviněním počítá. V červencovém rozhovoru pro časopis Týden řekl, že byl systematicky pronásledován státními zástupci a cílem bylo ho politicky zničit „To je systematická štvanice vedená minimálně od podzimu 2011, kdy se pánové Ištvan a (dozorující státní zástupce Rostislav) Bajger rozhodli, že mě oddělají“, uvedl.

Absurdní situace

Tluchořův advokát Marek Nespala prohlásil, že pokud Nečasovo obvinění souvisí s dřívějším obviněním Tluchoře, pak jde o absurdní situaci. „Nelze spáchat trestný čin na nezpůsobilém předmětu útoku. Pokud se jednalo o politická vyjednávání, kde jakýkoliv výsledek nemůže být trestný, tak ani ten, kdo to jednání otevře, se nemůže dopustit žádného trestného činu,“ sdělil Nespala.

Tiskový mluvčí ODS Jiří Sochor podotkl, že v případu již padla řada obvinění a nejasných úkonů a zatím se nic neprokázalo. „Nezbývá než čekat na výsledek vyšetřování a věřit v nestrannost policie a české justice,“ dodal.

Zoufalý pokus pana Ištvana

Poslanec ODS a člen sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda považuje obvinění Petra Nečase za skandální. „Mám pocit, že je to poslední zoufalý pokus pana Ištvana, dokázat, že jeho zásah loni v létě v Praze měl nějaké opodstatnění. Až se ukáže, že i toto obvinění je naprosto nesmyslné, a soud ho shodí, bude třeba, aby byla vyvozena odpovědnost vůči panu Ištvanovi,“ řekl ČT.

Podle ústavního právníka Marka Antoše není na obvinění Nečase nic překvapivého. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo kritizováno právnickou obcí, ale bylo postaveno na speciálním postavení poslance, který podle Nejvyššího soudu nemůže spáchat trestný čin tím, že rezignuje na svůj mandát. Nejvyšší soud neřekl, že takové jednání není společensky škodlivé nebo že není trestným činem,“ řekl ČT. Nečas byl sice v dané době také poslancem, ale v kauze se nejednalo o jeho mandát. „Že byl shodou okolností poslancem, nehraje v této situaci roli,“ uvedl Antoš.

Posty za mandát

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době jsou v této větvi případu obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Podle státního zastupitelství tři tehdejší poslanci přijali úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. „Trafiky“ ve státních společnostech jim údajně nabízel právě tehdejší předseda vlády Petr Nečas.

Nejvyšší soud ale později rozhodl, že jsou chráněni poslaneckou imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. U Nečase ale naopak řekl, že z pravomoci policie a žalobců vyňat není, jeho stíhání tak možné je.

Trojice exposlanců strávila od půlky loňského června ve vazbě více než měsíc, propuštěna byla po zásahu Nejvyššího soudu. Stíhána byla zhruba o dva týdny déle. Zhruba před třemi týdny oznámila, že žádá čtyřmilionové odškodné za morální újmu.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!