Policie obvinila tři bývalé členy představenstva Key Investments | E15.cz

Policie obvinila tři bývalé členy představenstva Key Investments

Zajištěné peníze
Zajištěné peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Protikorupční policie obvinila tři bývalé členy představenstva investiční společnosti Key Investments (KI). Podle detektivů svými aktivitami způsobili pěti městům či městským částem, 32 lidem a čtyřem právnickým osobám škodu zhruba 315 milionů korun. Kriminalisté trojici viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, řekl dnes mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. V případě odsouzení jim hrozí až osm let vězení.

Obvinění působili ve statutárním orgánu akciové společnosti v letech 2007 až 2011. Server Českápozice.cz napsal, že mezi stíhanými jsou Daniel Brzkovský, Klára Fensteterová a Alena Štorkanová.

Podle policistů jeden z obviněných nakupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, přestože věděl o jejich nedostatečné likviditě. „Další dvě obviněné osoby měly nedostatečně dohlížet na činnost společnosti jako obchodníka s cennými papíry, zejména na používané typy investic a správu portfolia z hlediska míry rizika, spojeného s investicemi do neveřejně obchodovaných investičních nástrojů,“ uvedl mluvčí.

Podle něho kvůli tomu nemohly být uzavřené smlouvy vypořádány poté, co v dubnu 2011 přišla firma o licenci obchodníka s cennými papíry. Tím byla přes 40 subjektům způsobena škoda přes 300 milionů.

Investiční společnost spravovala nebo spravuje prostředky městským částem Prahy 6, 10 a 13. Dohromady firmě všechny radnice svěřily více než půl miliardy korun. Kvůli tomu, že byla firmě odebrána licence, žádaly radnice své peníze zpět.

Praha 10, která firmě svěřila přes 200 milionů korun, zpět dostala jen zlomek. Podle znaleckých posudků, které si radnice nechala vypracovat, firma tržní hodnotu portfolia nadhodnocovala. KI ale pochybení při řízení portfolia odmítala.

Praze 6 se větší část investovaných peněz vrátila, radnici se podle dřívějšího vyjádření mluvčího Adama Halmošiho zatím vrátilo přes 360 z přibližně 430 milionů, které KI svěřila. Zbylé prostředky jsou prý v cenných papírech s různou dobou splatnosti stále uložené.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video