Policie se snaží předat Janouškovi obvinění | E15.cz

Policie se snaží předat Janouškovi obvinění

Roman Janoušek
Roman Janoušek
• 
ZDROJ: Golf.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policie se rozhodla stíhat lobbistu Romana Janouška, který v pátek při řízení v opilost srazil ženu. Usnesení o zahájení jeho trestního stíhání už vyhotovila, nesdělila ale z jakých konkrétních činů. Důvodem je to, že mu obvinění nebylo ještě doručeno. "Pro nás není rozhodující, jestli to bude dnes nebo zítra, ale to, že se policie rozhodla podezřelého trestně stíhat," sdělila dnes mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Obvinění Janouškovi policisté předají prý v řádu hodin či dní. Podle některých médií se jim ale nedaří lobbistu kontaktovat, protože není doma. „Policisté na tom velmi intenzivně pracují a snaží se, aby v nejbližších hodinách, maximálně dnech, tomuto muži sdělili obvinění,“ řekla Kropáčová. „Ke konkrétním krokům, které v tuto chvíli probíhají, se nebudu vyjadřovat,“ dodala mluvčí pražské policie.

Podle informací médií se policisté snaží Janouškovi obvinění předat, lobbista však není doma a místo jeho pobytu je neznámé. Kropáčová se k těmto údajům odmítla vyjádřit. „Ani vám neřeknu, jestli to je pravda nebo není,“ odpověděla. Trestní stíhání se zahajuje tím, že je obviněnému doručeno obvinění.

Lobbista a vlivný podnikatel v pátek dopoledne v Praze 4 havaroval, a poté ještě srazil řidičku nabouraného auta. Janoušek z místa ujel, policisté ho ale dostihli. Při orientační dechové zkoušce mu strážci zákona naměřili přes 2,2 promile.

Ženu, kterou podnikatel srazil, převezli záchranáři do motolské nemocnice s mnohočetnými vážnými zraněními. Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové byla žena již převezena z jednotky intenzivní péče na anesteziologicko-resuscitační oddělení.

Policisté v pátek do večerních hodin vyslýchali řadu svědků Janouškova incidentu. Podle Kropáčové se případem zabývají pro podezření ze spáchání trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky, neposkytnutí první pomoci a ublížení na zdraví. Za neposkytnutí pomoci mu hrozí až pětileté vězení.

O Janouškovi se v těchto dnech hovoří především v souvislosti s odposlechy telefonních hovorů mezi ním, bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou. Přepisy odposlechů z roku 2007 postupně zveřejňuje deník Mladá fronta Dnes.

Podle deníku z odposlechů vyplývá například Janouškův vliv na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády. Podle MfD odposlechy s povolením soudu pořídila Bezpečnostní informační služba (BIS), o dva roky později je údajně získala bezpečnostní agentura ABL, kterou založil a vlastnil současný šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta.

Obsahem odposlechů se již začala zabývat policie. Mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká v pátek řekla, že kvůli odposlechům byla v rámci Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování zřízena pracovní skupina, spolupracovat má s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality. Policisté podle Kopecké zatím analyzují otevřené zdroje a trestní řízení dosud zahájeno nebylo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.