Policie vyšetřuje možnou korupci kolem licencí na solární elektrárny | E15.cz

Policie vyšetřuje možnou korupci kolem licencí na solární elektrárny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pracovníci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) čelí podezření, že při povolování solárních elektráren pomáhali podvodníkům. Vyloučena není ani korupce. Případem se již zabývá Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, píšou Hospodářské noviny (HN). K protiprávnímu jednání mělo docházet zejména těsně před koncem loňského roku, kdy ERÚ udělil nápadně mnoho povolení. Jen elektrárny spuštěné ještě minulý rok mají nárok na loňskou výkupní cenu elektřiny po dobu dvaceti let.

Letos spuštěné elektrárny mají podmínky asi o čtvrtinu horší. Právě proto se na konci loňského roku se spouštěním elektráren tolik spěchalo. Od 15. prosince do Silvestra ERÚ povolil 328 slunečních elektráren.

Policii na některé podezřelé případy upozornilo samo vedení ERÚ ještě za bývalého šéfa Josefa Fiřta. „Policie vyšetřuje postup úřadu z konce loňského roku. Blíž to nechci komentovat, detaily teprve zjišťuji,“ řekla deníku nová předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Vyšetřování potvrdil HN i mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Kvůli pochybením odvolal Fiřt šéfa licenčního odboru Luďka Pražáka. „V jeho případě nešlo o podezření z korupce, odbor nezvládl manažersky,“ řekl deníku zdroj z ERÚ. Minimálně jeden úředník ale musel odejít, protože udělil licenci nedostavěné elektrárně. Není však prý jasné, zda šlo o korupci nebo o liknavost.

Kvůli podvodům investorů ERÚ zvýšil kontroly

Pracovníci ERÚ pod podmínkou anonymity mluví i o politickém tlaku ve prospěch některých projektů. Navíc se prý setkali i s tím, že se je někteří investoři snažili ošidit. ERÚ loni proto začalo fyzicky kontrolovat všechny nově povolované elektrárny nad jeden megawatt výkonu. Byly to stovky kontrol.

„Až při kontrolách jsme někdy zjistili, že stavební úřady vydávaly kolaudační rozhodnutí na zdroje, které neměly třeba ani nainstalované solární panely. Nebo že na neexistující elektrárny jsou vydané revizní zprávy,“ řekl deníku jeden z pracovníků ERÚ. Úřad nahlásil policii i ty podezřelé případy, kdy se zdá, že chyboval právě stavební úřad či revizní technici. Obviněn ale zatím podle HN nikdo nebyl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.