Politické náměstky koalice nevyškrtne, Zeman ji nepřesvědčil

Prezident Miloš Zeman vystoupil na mimořádné schůzi sněmovny

Prezident Miloš Zeman vystoupil na mimořádné schůzi sněmovny Zdroj: ctk

Vládní strany neustoupí požadavku prezidenta Miloše Zemana, jím kritizovaný paragraf o takzvaných politických náměstcích ve služebním zákonu zůstane. Po včerejším načtení pozměňovacích návrhů čeká předlohu závěrečné hlasování poslanců, které se uskuteční příští středu. Že by se následně zadrhla v Senátu, se nepředpokládá.

Podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky ústava počítá s náměstky jako ústavními činiteli v širším slova smyslu. „Je to legitimní politická úroveň řízení,“ konstatoval. „Nesdílím názor pana prezidenta, že by onen paragraf byl protiústavní,“ přidal se předseda klubu socialistů Roman Sklenák.

Ani hnutí ANO hlava státu nepřesvědčila. „Je to hra o terminologii. V návrhu služebního zákona není ani slovo o politických náměstcích, je tam, že ministr může mít jednoho až dva náměstky,“ poznamenal šéf poslanců druhého nejsilnějšího koaličního uskupení Jaroslav Faltýnek. Domnívá se, že by ministr, který přichází na daný úřad, měl mít možnost přivést si své spolupracovníky.

Místopředseda lidovců Jan Bartošek připomněl, že političtí náměstci jsou součástí dohody s pravicovou opozicí. „Nevidím důvod na tom něco měnit,“ řekl.

Rotace úředníků

TOP 09 podle očekávání navrhla několik úprav. Týkající se především rotace některých vyšších úředníků. Státní tajemníci by byli jmenováni na dobu určitou, konkrétně na pět let, aby stejná osoba nemohla tuto funkci vykonávat dvakrát za sebou.
Rotovali by také vedoucí oddělení, ředitelé odborů a náměstci pro řízení sekcí, kteří rozhodují o veřejných zakázkách, dotační politice a auditech.

„Je dobré, aby tyto činnosti nevykonával jeden úředník po mnoho let na jednom úřadu,“ vysvětlil v narážce na možné korupční jednání poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

Další změny se týkají vedení některých institucí, například Českého statistického úřadu, Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nebo Národního bezpečnostního úřadu.

Vyňati ze služebního zákona by měli být i zaměstnanci ministerstva zahraničí, kteří se vracejí ze zahraničního působení. Bez svého souhlasu by neměli být po dobu dvou let převedeni do jiného státního orgánu.