Političtí náměstci budou brát 100 tisíc za nic, obává se Zeman | E15.cz

Političtí náměstci budou brát 100 tisíc za nic, obává se Zeman

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s tím, aby služební zákon počítal s pozicemi takzvaných politických náměstků. Vládě bude proto navrhovat změnu. Zrušení generálního ředitelství považuje za chybu, je ale ochoten se s tím smířit.

Na změně návrhu služebního zákona se minulý týden domluvila koalice s částí opozice. Vládní strany ustoupily opozičním ODS a TOP 09 a vyhověly jejich požadavku nezavádět generální ředitelství státní služby.

Většina kompetencí má připadnout ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu. K dohodě mají připomínky komunisté a Úsvit. Přesnou podobu zákona nyní připravují legislativci, hotov má být do 25. srpna.

Zeman o dohodě prohlásil, že by ji „za úspěch nepovažoval“. Vadí mu jak zrušení generálního ředitelství, tak i zavedení takzvaných politických náměstků. Ti podle prezidenta nebudou mít na ministerstvu co dělat.

„Vládě a parlamentu položím jednoduchou a prostou otázku, co ten politický náměstek vlastně bude dělat, když nebude mít zodpovědnost za žádný úsek řízení ministerstva,“ poznamenal Zeman. Na každém ministerstvu tak podle něj budou jeden až dva „nicdělající“ politici, kteří si budou pouze „česat pěšinku“ a brát stotisícové platy.

Střet Dienstbiera a Sobotky

Kvůli zákonu se střetli dosavadní spojenci premiér Bohuslav Sobotka a ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (oba ČSSD). Dienstbier nejprve odmítl, aby se „jeho“ legislativci na přepracování zákona podíleli. Po schůzce se Sobotkou svůj postoj zmírnil.

Dnes Dienstbier sdělil, že kvůli přepracování zákona povolal z dovolené svou náměstkyni Kateřinu Valachovou, aby se za Legislativní radu vlády zúčastnila úterního setkání odborníků a politiků. Dienstbier dodal, že podle informací jeho úřadu přímo pod ministerstvem vnitra funguje veřejná správa v Bulharsku, Litvě a Lotyšsku. „V ostatních zemích jde buď o generální ředitelství při úřadu vlády (Rakousko, Polsko, Slovensko, Malta, Velká Británie), nebo jde o přímou součást specializovaného ministerstva pro veřejnou správu (Francie, Chorvatsko, Itálie, Řecko, Lucembursko, Rumunsko, Maďarsko),“ uvedl úřad ministra Dienstbiera.

Bohumil Doležal: Rekviem za služební zákon

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.