Polovinu firem v Česku už někdo okradl | E15.cz

Polovinu firem v Česku už někdo okradl

Polovinu firem v Česku už někdo okradl
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Marcie Casas CC BY 2.0 Flickr

ČTK
čap

Počet firem, které se v České republice staly obětí hospodářské kriminality, stoupá. V posledních dvou letech se s krádeží setkalo 48 procent firem, v roce 2011 to přitom bylo 29 procent společností. Čím dál častější jsou útoky přes internet. Vyplývá to z nejnovějšího celosvětového průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC).

Za poslední dva roky se v Česku stalo obětí kybernetické kriminality dvakrát více firem. Zaujímá tak druhé místo s 31 procenty, zatímco ještě před dvěma lety byla na čtvrté příčce s podílem 13 procent.

„Počítačová kriminalita je nebezpečná i tím, že poškozené společnosti nemusí probíhající útoky vůbec odhalit. Proto je pravděpodobné, že její skutečný výskyt bude mnohem vyšší, než jaký firmy uvádějí. Ještě na přelomu tisíciletí jsme firmám radili, ať se připravují na útok hackerů, nyní jim doporučujeme, ať předpokládají, že už k němu došlo,“ uvedl odborník na počítačovou kriminalitu ze společnosti PwC Filip Volavka.

Důvodem nárůstu počítačové kriminality je podle něj stále intenzivnější využívání potenciálu moderních technologií. „Téměř každá firma používá webové aplikace, má vzdálený přístup do svých informačních systémů a stále více společností používá cloud. Ne všude však jde rychlost technologického pokroku ruku v ruce s odpovídajícím zabezpečením,“ uvedl.

Krádež a zpronevěra stále vedou

Nejčastějším typem hospodářské kriminality zůstává ovšem krádež či zpronevěra majetku firmy jejími zaměstnanci, a to v 80 procentech případů. Celosvětový průměr u krádeží je přitom 69 procent. Třetím nejčastějším typem hospodářské kriminality jsou podvody v nákupním procesu, které se stávají novým středem zájmu nejen českých pachatelů firem.

Vedoucí oddělení Forenzních služeb poradenské společnosti PwC Michal Kohoutek upozornil, že každá druhá firma, která se stala během uplynulých dvou let obětí podvodu, utrpěla škodu minimálně dvou milionů korun. „U 15 procent dotčených firem přesáhla dokonce 100 milionů korun. K tomu je třeba ještě přičíst nefinanční újmu v podobě poškození dobrého jména firmy či negativní dopad na morálku zaměstnanců,“ uvedl.

Nejčastějším pachatelem hospodářské kriminality v Česku jsou lidé mimo firmu (51 procent). Ještě před dvěma roky to přitom byli přímo zaměstnanci, kteří nyní tvoří 49 procent. Typickým podvodníkem z řad zaměstnanců je muž ve věku mezi 31 a 40 lety, který pracuje ve společnosti tři až pět let.

Mimo firmu je nejvíce pachatelů z okruhu obchodních zástupců nebo zprostředkovatelů (22 procent), následují zákazníci a dodavatelé.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!