Poslanci ANO navrhnou zákaz kouření v restauracích | E15.cz

Poslanci ANO navrhnou zákaz kouření v restauracích

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci ANO chystají novelu zákona, která by zakázala kouření v restauracích. Místopředseda klubu ANO Radek Vondráček uvedl, že návrh má jednoznačnou podporu klubu. Zákaz kouření by podle něj mohl začít platit během několika měsíců. V minulosti ale podobné snahy v Parlamentu narazily.

„Novela je jedna věta. Znamená to zákaz kouření ve společných uzavřených prostorách společného stravování. To znamená všude, kde jsou podávány pokrmy nebo nápoje, bude zakázáno kouření,“ řekl Vondráček. „Klub ANO je jednotný, zákon má silnou podporu,“ dodal.

O chystané novele už v minulých dnech informovala média. Podle České televize návrh podporuje i koaliční ČSSD, i když ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chystá na konci roku vlastní předlohu.

Doposud vždy zpřísnění tabákové legislativy zabránila tabáková lobby, která k tomu využila nesouhlasu majitelů restaurací. Ti se obávají, že jim klesnou tržby. Praxe z ciziny, ale i řady českých restaurací však ukázala, že po zákazu kouření tržby naopak stouply.

Prakticky všechny země v Evropě nějakým způsobem alespoň částečně omezují kouření na veřejnosti. Průkopníkem se na tomto poli stalo Irsko, které v roce 2004 zavedlo jako první země světa celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích. Česko patří k benevolentnějším zemím - od ledna 2006 se kouřit nesmí ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě.

Restaurace musí být od července 2010 označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké, či mají oddělené prostory pro kuřáky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.