Poslanci zvažují rozšíření seznamu věcí, které exekutor nesmí zabavit | E15.cz

Poslanci zvažují rozšíření seznamu věcí, které exekutor nesmí zabavit

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vladimir Skarda, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna na svém pátečním jednání podpořila návrh skupiny poslanců ČSSD na rozšíření a zpřesnění seznamu věcí, které by exekutor nemohl dlužníkovi doma zabavit. Předkladatelé tvrdí, že nynější úprava vymezuje okruh věcí moc úzce, navíc přináší spory o výklad. Novela občanského soudního řádu míří k posouzení do ústavně-právního výboru.

Exekutoři by mohli napříště podle autorů zabavovat jen věci, jejichž zpeněžení může skutečně posloužit k úhradě dluhu a jejichž zabavení nesníží důstojnost dlužníka. Z poslanců, kteří vystoupili v debatě při dnešním prvním čtení, novelu kritizoval jen Marek Benda z ODS, jenž ji označil za velmi spornou. Podotkl taky, že ve Sněmovně je několik poslaneckých novel upravujících exekuce, přičemž by očekával, že vláda předloží celkovou normu. „Myslím, že ministerstvo spravedlnosti hrubě zaspává,“ uvedl.

Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela poslanců ČSSD by jasně stanovila, že za vybavení se pokládá postel, stůl, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, peřiny a ložní prádlo.

Studijní a náboženská literatura či hračky budou tabu

Exekutor by taky nově nesměl zabavit studijní a náboženskou literaturu, dětské hračky a jiné věcí, které nejsou zjevně dražší než 1000 korun. Ke snubním prstenům a podobným předmětům by norma výslovně přidala písemností osobní povahy a obrazové a zvukové záznamy, které se týkají dlužníka nebo jeho rodiny.

V zákoně by jako nezabavitelné zůstaly zdravotnické potřeby důležité pro dlužníka nebo člena jeho domácnosti, peněžitá hotovost do výše dvojnásobku životního minima a zvířata, která nemají hospodářský význam a slouží jako společník.

Koncz: Cílem je, aby dlužník zaplatil dluhy, a přitom nebyly zbytečně zabavovány bezcenné věci

Prezident Exekutorské komory ČR David Koncz souhlasí s tím, aby právě postel a další věci patřily mezi nezabavitelné položky a aby se jejich přesným výčtem předešlo možným neshodám při provádění soupisů movitých věcí. O změnách prý zástupci komory s poslanci z ústavně-právního výboru hovořili už v lednu. „Ani pro soudní exekutory totiž nejsou tyto situace příjemné a zpřesnění zákona jim mnohé usnadní. Cílem je, aby dlužník zaplatil dluhy, a přitom nebyly zbytečně zabavovány bezcenné věci,“ uvedl Koncz.

Humanizaci exekucí podpořila Česká asociace věřitelů, která vznikla koncem loňského roku a vede ji někdejší náměstek ministra spravedlnosti a exposlanec ODS Pavel Staněk. Změna podle tiskové zprávy asociace ale nesmí ohrozit vymahatelnost práv věřitelů a v některých částech by bylo vhodné ji dopracovat. Staněk například podotkl, že je rozdíl, zda někdo obědvá u stolu zanedbatelné hodnoty nebo stolu starožitného za desetitisíce korun.

Manželé dlužníků pozor. Od ledna exekutor může k vaší mzdě i účtu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video