Poslední krok k předčasným volbám: 120 hlasů | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Poslední krok k předčasným volbám: 120 hlasů

Poslední krok k předčasným volbám: 120 hlasů
122 poslanců ČSSD, TOP 09 a KSČM požádalo o konání schůze k rozpuštění sněmovny.
• 
ZDROJ: isifa

Jana HavligerováPavel Otto

Poslanci dnes mají před sebou zásadní rozhodnutí: Připravit se o práci, anebo ne? Pokud alespoň 120 z nich zvedne ruku pro rozpuštění dolní komory parlamentu, s nejvyšší pravděpodobností půjdeme o prodlouženém říjnovém víkendu k předčasným volbám.

Zatím nevyhlášeným termínem je 25. a 26. říjen. Podmínkou, aby TOP 09, ČSSD a KSČM dodržely slovo. Jejich šéfové garantují, že jejich poslanecké kluby budou na místě v plném počtu, dohromady mají 122 hlasů. Přidat by se podle Kateřiny Klasnové, šéfky poslaneckého klubu, měly i Věci veřejné.

ODS se brzké volby nelíbí

Tradičně se objevují i různé spekulace. Jednou tvrdí, že slovo nedodrží TOP 09, podruhé, že na hlasování nedorazí někteří poslanci ČSSD. „Mám od všech slíbeno ano,“ vyvrací pochybnosti šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Plnou účast čeká i předseda frakce TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Pro rozpuštění sněmovny tak zřejmě nebude hlasovat jen podstatná část klubu ODS. Občanští demokraté minulý týden učinili poslední pokus, jak termín předčasných voleb odsunout. Navrhli odložit hlasování o rozpuštění sněmovny na 3. září. Kvůli tomu, aby se dokončilo schvalování důležitých zákonů, například prováděcích norem k občanskému zákoníku. Kolegové se jim v podstatě vysmáli.

Volební výsledky stran v roce 2010 a současné preference.Volební výsledky stran v roce 2010 a současné preference.Autor:
Volební výsledky stran v roce 2010 a současné preference.Volební výsledky stran v roce 2010 a současné preference.Autor:

Příprava na volby jede naplno

Karty, zdá se, jsou tentokrát rozdány předem. Třeba v letním výzkumu agentury Median nasbírala ČSSD ve volebním modelu 34 procent, KSČM 18,5, TOP 09 15, ODS 13 a KDU-ČSL 5,5 procenta. Šance jiných stran dostat se do sněmovny jsou menší, ale ne vyloučené. Levice dominuje i v dalších výzkumech a sociální demokracie nehodlá nic nechat náhodě. Na rozdíl od jiných partají už má jasno o krajských lídrech, předsednictvo strany dokonce odhlasovalo, že příštím premiérem má být šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nejzajímavější soubojeNejzajímavější soubojeAutor:

Nejzajímavější soubojeNejzajímavější soubojeAutor:

Zato ODS se rychlé volby nehodí. Občanští demokraté si zatím nezvolili ani volebního lídra, stejně obtížně hledají na kandidátky věrohodné lidi schopné oslovit voliče. I proto včerejší výkonná rada ODS rozhodla, že všichni, kdo za ni budou kandidovat, musí podepsat etický kodex. Ten například stanoví, že v případě trestního stíhání či uvalení vazby se poslanec dobrovolně vzdá mandátu.

Výsledek voleb by mohl podle některých sociologů mírně ovlivnit i termín jejich konání. Dny předcházející svátku by mohly odradit pravicové voliče a také občany, kteří uvažují, že hlas dají zcela novým uskupením typu ANO 2011.

Hrr na Zemana

Poměrně jasno je o hlavních volebních tématech. „Ústředním bodem bude střetnutí s prezidentem Zemanem a jeho pokusem zneužívat ústavu. Původně jsem chtěl zahájit evropskou volební kampaň, ale teď jde o obranu parlamentní demokracie. Jde zkrátka o republiku,“ říká šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Na výběr nemá ani ODS, její kampaň bude muset být podobná té, již v roce 1998 vedl Václav Klaus jako „Mobilisaci“. Svolával pod ním všechny, kteří chtějí žít svobodně. Levice se zase bude ohánět „zločinnou“ politikou padlé pravicové vlády a sliby o oživení ekonomiky a vzniku pracovních míst.

David Klimeš: ODS prosí: Nevolte nás!

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!