Požár v Unipetrolu slábne, nebezpečí již nehrozí | E15.cz

Požár v Unipetrolu slábne, nebezpečí již nehrozí

ČTK

Situace v chemičce Unipetrol, kde od čtvrtečního rána hoří propylenová jednotka, se zklidňuje, akutní nebezpečí nehrozí. Hasiči nechávají dohořet zbytky látek. Rozsáhlý požár zasáhl chemičku ve čtvrtek ráno, předcházel mu výbuch. Krizový štáb po poledni rozhodne o otevření silnice mezi Mostem a Litvínovem.

„Vzhledem k tomu, že je situace již dlouhodobě pod kontrolou, uvažuje se o snížení bezpečnostních opatření. Krizový štáb na svém zasedání ve 12 hodin rozhodne, zda se pro veřejnost otevře silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem,“ řekl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Hasiči ještě ve čtvrtek večer definitivně uhasili jedno z ohnisek požárů. „V tuto chvíli tam zůstává jeden požár menšího rozsahu na potrubí, které právě vede k fléře, kde se řízeně spaluje ten zbylý plyn. Tam to hasiči kontrolují,“ uvedl Duda.

Podle litvínovské radnice bude dál pokračovat řízené vyhoření. „Nebezpečí havárie na potrubí ethylenovodu nehrozí,“ doplnila litvínovská radnice s tím, že zásah hasičů potrvá ještě desítky hodin. Ve čtvrtek na místě zasahovalo 43 jednotek hasičů z celého Ústeckého kraje, teď jich na místě zůstává už jen několik.

Škodliviny do ovzduší neunikly. „Prováděná kontinuální měření stavu ovzduší neprokázala nebezpečné koncentrace škodlivých látek,“ doplnila litvínovská radnice.

Doprava vázne

Silnice I/27 mezi Mostem a Litvínovem zůstává i nadále uzavřená. V areálu továrny jsou jen zaměstnanci, kteří zabezpečují udržovací provoz. „V petrochemické části byly odstaveny veškeré výrobní jednotky. Rafinérie běží na minimální režim. Musí tady být zaměstnanci, kteří udržují minimální provoz a režim celého areálu,“ doplnil Duda.

Mezi Mostem a Litvínovem je omezena také městská hromadná doprava. Tramvaje mezi městy vůbec nejezdí, spojení zajišťují po objízdné trase autobusy.

Jaké škody požár způsobil, společnost zatím netuší. Až po definitivním uhašení místo prohlédnou experti. „Předpokládáme, že odhad budeme mít na začátku příštího týdne,“ dodal Duda.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!