Pozor na populisty v Česku, varuje mezinárodní studie. Zmiňuje Babišovo ANO | e15.cz

Pozor na populisty v Česku, varuje mezinárodní studie. Zmiňuje Babišovo ANO

Tomáš Stingl

Tomáš Stingl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vliv populistů a nacionalistů začíná nebezpečně růst i v demokratických státech, říká nová analýza organizace Freedom House. Jako příklad uvedla i Českou republiku a hnutí ANO.

V nelichotivé souvislosti je Česko jmenováno hned několikrát v nové studii Svoboda ve světě 2017. Tuto analýzu každoročně zveřejňuje respektovaná nezisková organizace Freedom House. „Populisté a nacionalisté zaznamenali významné zisky v demokratických státech,“ uvedla coby klíčový trend uplynulého roku. Jako příklad jmenuje mimo jiné Česko.

„Krok zpět udělalo v otázce politické svobody nebo lidských práv několik zemí označovaných jako svobodné včetně Brazílie, České republiky, Dánska, Francie,“ říká studie. Česko zařadila také mezi desítku zemí, jejichž vývoj je letos nutné pečlivě sledovat. „Volby v říjnu rozhodnou o vzestupu nebo porážce populistické a nacionalistické strany ANO, která je přirovnávána k vládnoucím stranám v Maďarsku a Polsku,“ píše se ve studii.

Rozsáhlá analýza vychází ze sběru dat ve 210 zemích světa. Sleduje politickou pluralitu, vymahatelnost práva, svobodu slova, náboženskou toleranci i další svobody. Výsledkem je číselný index, kde nejvíce svobodné státy mají 100 bodů. To jsou v současnosti jen skandinávské země Finsko, Norsko a Švédsko. Na druhém konci žebříčku je Sýrie. Česko je na 25. místě, když před rokem se dělilo o 22. příčku. Agregované skóre má 94 bodů, o bod nižší než loni.

Nejvíce si během uplynulého roku polepšily Papua-Nová Guinea, Barma a Burkina Faso. Naopak největší úbytek svobody nastal podle studie v Turecku a v Jižním Súdánu. Celkově jde o jedenáctý rok v řadě, kdy úroveň svobody na planetě klesala.

Nejméně svobodné státy

Sýrie
Eritrea
Severní Korea
Uzbekistán
Jižní Súdán


Nejsvobodnější státy

Finsko
Norsko
Švédsko
Kanada
Nizozemsko

Video se připravuje ...
„Jste zkorumpovaná pakáž,“ vyjel Babiš na novinářku ČT. Ptala se na dluhopisy

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video