Pozor na populisty v Česku, varuje mezinárodní studie. Zmiňuje Babišovo ANO | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Pozor na populisty v Česku, varuje mezinárodní studie. Zmiňuje Babišovo ANO

Tomáš Stingl

Tomáš Stingl

Vliv populistů a nacionalistů začíná nebezpečně růst i v demokratických státech, říká nová analýza organizace Freedom House. Jako příklad uvedla i Českou republiku a hnutí ANO.

V nelichotivé souvislosti je Česko jmenováno hned několikrát v nové studii Svoboda ve světě 2017. Tuto analýzu každoročně zveřejňuje respektovaná nezisková organizace Freedom House. „Populisté a nacionalisté zaznamenali významné zisky v demokratických státech,“ uvedla coby klíčový trend uplynulého roku. Jako příklad jmenuje mimo jiné Česko.

„Krok zpět udělalo v otázce politické svobody nebo lidských práv několik zemí označovaných jako svobodné včetně Brazílie, České republiky, Dánska, Francie,“ říká studie. Česko zařadila také mezi desítku zemí, jejichž vývoj je letos nutné pečlivě sledovat. „Volby v říjnu rozhodnou o vzestupu nebo porážce populistické a nacionalistické strany ANO, která je přirovnávána k vládnoucím stranám v Maďarsku a Polsku,“ píše se ve studii.

Česko už není úplnou demokracií, od posledních voleb

Rozsáhlá analýza vychází ze sběru dat ve 210 zemích světa. Sleduje politickou pluralitu, vymahatelnost práva, svobodu slova, náboženskou toleranci i další svobody. Výsledkem je číselný index, kde nejvíce svobodné státy mají 100 bodů. To jsou v současnosti jen skandinávské země Finsko, Norsko a Švédsko. Na druhém konci žebříčku je Sýrie. Česko je na 25. místě, když před rokem se dělilo o 22. příčku. Agregované skóre má 94 bodů, o bod nižší než loni.

Nejvíce si během uplynulého roku polepšily Papua-Nová Guinea, Barma a Burkina Faso. Naopak největší úbytek svobody nastal podle studie v Turecku a v Jižním Súdánu. Celkově jde o jedenáctý rok v řadě, kdy úroveň svobody na planetě klesala.

Nejméně svobodné státy

Sýrie
Eritrea
Severní Korea
Uzbekistán
Jižní Súdán


Nejsvobodnější státy

Finsko
Norsko
Švédsko
Kanada
Nizozemsko

Tomáš Czernin: Může se stát, že o demokracii přijdeme
Komentář Jiřího X. Doležala: Sorry jako, já musím platit daně a papaláš Babiš ne?
Favoritem prezidentských voleb je podle bookmakerů Zeman, na výhru Horáčka šla ale nejvyšší sázka
„Jste zkorumpovaná pakáž,“ vyjel Babiš na novinářku ČT. Ptala se na dluhopisy
Psali o mně ve Financial Times, chlubil se Babiš. Autora článku přitom osočoval z psaní nesmyslů
Nejsem jinak orientovaný, byl jsem v CIA. Čtěte ty nejzajímavější střípky z Babišovy řeči

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!