Pracovní poměr na dobu určitou bude možné opět uzavírat opakovaně | E15.cz

Pracovní poměr na dobu určitou bude možné opět uzavírat opakovaně

ilustrační foto (Profimedia.cz)
ilustrační foto (Profimedia.cz)
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pracovní poměr na dobu určitou by podle Senátu mělo být možné opět uzavírat opakovaně bez časových omezení. Platit to má ale jen pro určitý okruh pracovníků, podmínkou má být také dohoda zaměstnavatele s odborovou organizací na tomto typu zaměstnávání. Počítá s tím senátorská novela zákoníku práce, kterou dnes horní komora poslala k vyjádření vládě a Sněmovně.

Novela má zpružnit trh práce a také pomoci zlepšit konkurenceschopnost firem. Umožní například zaměstnávání sezonních zaměstnanců, aniž by musela být dodržena tříletá lhůta od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou, uvedli tvůrci předlohy z řad ODS a ČSSD. Využít by to mohli zemědělské podniky a stavební firmy.

Novela podle místopředsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila vyhází ze srpnové dohody zaměstnavatelských organizací a Českomoravské konfederace odborových svazů. Platit by měla do dvou měsíců po vyhlášení ve sbírce zákonů.

Zaměstnanci na dobu určitou by také měli být podle Vystrčila příjemci všech benefitů, který zaměstnavatel poskytuje. Novela by též měla přispět k tomu, aby zaměstnanec na dobu určitou přesně věděl, kdy mu zaměstnanecký poměr skončí. A může být domluveno i to, kdy mu zase začne, protože tyto poměry bude možné sjednávat jen v případech, kdy si to vyžadují provozní podmínky nebo má práce zvláštní charakter.

Zatím poslední novela zákoníku práce platí od letošního ledna. Mimo jiné stanovila, že pracovní smlouva na dobu určitou by neměla přesáhnout tři roky, dříve maximální doba činila dva roky. U stejného podniku by se také neměla opakovat víc než třikrát po sobě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video