Praha brzdí dostavbu kamerového systému | E15.cz

Praha brzdí dostavbu kamerového systému

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Tomas Novak

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jednobarevná pražská rada TOP 09 chce dál blokovat dostavbu městského kamerového systému navzdory tomu, že ji kvůli bezpečnosti občanů žádá policie, městské části i většina zastupitelů. S vypsáním v pořadí druhého výběrového řízení se počítá až na jaře. Přitom vítězem toho předchozího se stal dosavadní dodavatel celého integrovaného řešení KH servis. Tomu už v říjnu vypršela smlouva, na což odbor informatiky magistrátu nereagoval.

Podle opozičních zastupitelů je za lavírováním radních snaha přihrát zakázku za stovky milionů korun spřáteleným firmám JIMI a AVI servis, z nichž prvně jmenovaná skončila v minulé soutěži na třetím místě.

Vedení metropole už měsíce neprojednává materiály související s původním tendrem, který vyhrál KH servis a snaží se zpochybnit jeho průmyslový vzor podléhající obchodnímu tajemství. Cílem má být to, aby spřízněné firmy získaly čas na přípravu vlastního řešení.

Dokládá to nedávné rozhodnutí rady si nejprve nechat vypracovat koncepci rozvoje kamerového systému. Termín je stanoven na březen 2014. „V případě schválení koncepce bude vypsáno zadávací řízení na veřejnou zakázku s tím, že dodavatel bude vybrán do konce příštího roku,“ stojí v důvodové zprávě.

Novou soutěž ještě donedávna připravovali radní Eva Vorlíčková a Jan Vašíček. Ti si jako poradce najali spolustraníka a zároveň jednatele AVI servis Jaroslava Štěpána, jehož hlavním úkolem má být prolomení průmyslového vzoru KH servis. To Vorlíčková popírá, prý o tom nemá informace.

Kvůli zakázce se už dostali do střetu primátor Tomáš Hudeček, část radních a ČSSD, která menšinovou pražskou vládu TOP 09 podporuje. Konflikt vyvrcholil minulý týden, kdy Hudeček těsně unikl pokusu o odstranění z funkce. Obětí se stala Vorlíčková, kterou rada zbavila odpovědnosti za oblast informatiky.

Radu kritizuje většina zastupitelů
Podle místopředsedkyně regionální ODS Vladimíry Ludkové rozjela radní Eva Vorlíčková na svou záchranu kampaň, která ji stavěla do role bojovnice proti kmotrům a s pomocí šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga chtěla uhájit svůj vliv na IT zakázky. „Ve skutečnosti šlo o střet uvnitř koalice TOP 09 a ČSSD. Schwarzenberg i Vorlíčková tahali za kratší konec provazu, a tak odbor informatiky začal řídit radní Jan Vašíček. Uvidíme, jakou pohádku si vymyslí příště, až se budou rvát o jiný kus rozpočtu,“ dodala Ludková. Zastupitel za ČSSD Karel Březina připomněl, že smluvní vztah s KH servis vypršel už v říjnu. „Dodavatel opakovaně upozorňoval na rizika spojená s ukončením podpory. Systém neplní všechny funkce související s ochranou občanů,“ tvrdí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video