Praha zakáže provoz segway v památkové rezervaci a okolí

Turisté na segwayích v centru Prahy

Turisté na segwayích v centru Prahy Zdroj: Steven Lilley, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Vozítka segway nebudou moci jezdit v pražské památkové rezervaci a přilehlém území, jezdit nebudou moci na chodnících, stezkách pro cyklisty a chodce a v pěších a obytných zónách. Vyplývá to z návrhu nařízení, které mají v úterý projednat pražští radní. Kdy začne zákaz platit, není v dokumentu uvedeno.

„Po projednání s městskou částí Praha 1, která eviduje nejvíce stížností na provoz segway, byla vybrána varianta, kde po schválení nařízení bude zakázáno používat segway na území Pražské památkové rezervace a na přilehlém území, a to včetně lokality ohraničené ulicemi Legerova, Rumunská, náměstí Míru a Anglická,“ píše se v materiálu.

Nařízení se nebude vztahovat pouze na policisty nebo strážníky městské policie, kteří segway příležitostně využívají. Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, kdy zákon vymezil a definoval, co to je segway. Do té doby na vozítka zákon pohlížel jako na chodce.

Několik variant zákazů

Praha měla připraveno několik variant, kde by jízda na segway byla zakázána. Mezi nimi například ta, kdy by nesměly jezdit v oblasti, kde je zároveň zákaz vjezdu aut nad 3,5 tuny, tedy území Prahy 1 a 2, případně zákaz vjezdu aut nad 6 tun. Město také pracovalo s verzí, že by vytvořilo seznam ulic, kam by vozítka nesměla.

Na provoz vozítek si dlouhodobě stěžovali obyvatelé a radnice Prahy 1. Právě tady jezdí vozítek segway nejvíce. Praha 1 dříve navrhovala, aby mohla jezdit jen ve vymezených oblastech, navíc s povolenkami a vybavená GPS. Zakázala už vjezd do průchodu Richterova domu mezi Michalskou ulicí a Malým náměstím. Od srpna loňského roku platí zákaz také pro Kampu.