Pražská ODS zbrojí na volby: proti Schwarzenbergovi půjde Němcová, za ní Svoboda | E15.cz

Pražská ODS zbrojí na volby: proti Schwarzenbergovi půjde Němcová, za ní Svoboda

Pavel Otto, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stranické buňky občanských demokratů v metropoli se dohodly na kandidátní listině, večer ji schválila regionální rada. Na volební kandidátu navrha bývalou předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou, za ní pražského exprimátora Bohuslava Svobodu a bývalou poslankyni a starostku Prahy 2 Janu Černochovou. Na kandidátce naopak uplně chybí exministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Podle informací ČTK ale Chalupa asi předloží protinávrh, ve kterém bude na druhém místě místo Svobody. Jeden z rivalů by se tak podle této varianty vůbec nedostal na pražskou kandidátku. Poražený by tak pravděpodobně musel spoléhat na výkonnou radu, která bude v pátek všechny kandidátky schvalovat a může na jakoukoli z nich někoho dopsat.

Na čtvrtém místě bude bojovat o hlasy voličů starosta Radotína Karel Hanzlík následovaný exposlankyní Lenkou Kohoutovou. Na šestém a podle některých odhadů stále ještě volitelném místě je místostarosta Prahy 8 Ondřej Gros. Dnešní usnesení musí ještě schválit páteční výkonná rada ODS, která může do kandidátky libovolně zasahovat.

Kandidátka v hlavním městě je pro stranu jedna z nejdůležitějších. I proto, že úhlavní konkurent občanských demokratů TOP 09 nasadila v metropoli svého předsedu Karla Schwarzenberga. Po několika dnech bouřlivých debat, které podle účastníků místy trvaly až do ranních hodin, se pražské buňky ODS shodly. „Je to takzvaný zip, střídají se ženy a muži,“ komentoval sestavu zdroj ze strany.

Kubu ve středních Čechách ani v Praze nechtěli

Úřadující předseda občanských demokratů Martin Kuba měl původně usilovat o přízeň voličů na středočeské kandidátce strany. Na jihu Čech, odkud pochází, by totiž podle dostupných informací propadl. Jenže teď mu jiná možnost nezbývá. Středočeské organizace ODS ho odmítly a nechtěla ho ani Praha. Ta se usnesla, že s výjimkou Němcové budou na kandidátce jen politici s trvalým bydlištěm v metropoli. Němcová dosud kandidovala na Vysočině.

V kampani ODS zřejmě opět vsadí na konfrontaci:

Podle místopředsedy jihočeské ODS Tomáše Jirsy je Kubova nominace na první místo takřka jistá. „Stane se tak s pravděpodobností 99,9 procent. Vidím to jako logické řešení. Martin Kuba je tu regionálním předsedou a byl úspěšným ministrem průmyslu a obchodu,“ řekl Jirsa. Jihočeská ODS bude o své kandidátce rozhodovat ve čtvrtek na regionálním sněmu.

Dalšími lídry Bendl, Pospíšil a Stanjura

Středočeskou kandidátku zřejmě povede bývalý ministr zemědělství Petr Bendl, ale ani to ještě není jisté. Naopak minulých krajských volbách úspěšný Jiří Pospíšil bude lídrem na Plzeňsku, e expředseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura zase v Moravskoslezském kraji. Ten se utká s bývalými poslanci Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), Miroslavem Opálkou (KSČM) nebo ministry v demisi Tomášem Podivínským, který bude jedničkou lidovců či Martinem Pecinou, který stane v čele SPOZ.

David Klimeš: Volby vyvolávají daňový šamanismus

David Klimeš: Voleb se nebojme. Jejich financování ano

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.