Pražská TOP 09 má nového předsedu, stal se jím Jakub Lepš | e15.cz

Pražská TOP 09 má nového předsedu, stal se jím Jakub Lepš

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Novým předsedou pražské TOP 09 se stal místostarosta Prahy 11 Jakub Lepš, zvolil ho dnes mimořádný krajský sněm. Ve funkci vystřídal dosavadního předsedu, kterým byl od listopadu 2016 pražský zastupitel a bývalý radní Martin Dlouhý. Radní Prahy 1 Filip Kračmar a starosta Prahy 14 Radek Vondra, kteří se o post pražského předsedy původně ucházeli, se kandidatury nakonec vzdali. Z 97 delegátů Lepše podpořilo 67.

"Za jedinou hlavní prioritu považuji pro nové pražské vedení podzimní volby, které nás čekají," řekl v projevu Lepš, další věci je podle něj nutné odsunout. Vedení by kvůli komunálním volbám mělo v dalších měsících splnit několik úkolů - vybrat přitažlivé kandidáty, připravit přesvědčivou volební kampaň a motivovat členy TOP 09, aby se zapojili do kampaně, dodal.

Sněm zvolil rovněž tři místopředsedy. Těmi se stali starosta Libuše Jiří Koubek, starosta Prahy 5 Pavel Richter a zastupitel Prahy 4 Michal Hroza.

Předseda strany Jiří Pospíšil poděkoval delegátům sjezdu, že zvolili Lepše významným podílem hlasů a protikandidátům, kteří ustoupili a podpořili nového pražského předsedu. "Volíme si vedení v situaci, kdy zemi válcuje (Andrej) Babiš, kdy naše strana je na hraně pěti procent preferenčních hlasů a kdy my na podzim v Praze musíme uspět," řekl Pospíšil. Podzimní volby považuje za klíčové. "Podzim rozhodne o existenci středopravice v České republice, rozhodne o našem setrvání na politické scéně," řekl.

Kandidátka musí být dle Pospíšila odpovědí na to, jak funguje nyní Praha. "Byl bych rád, kdyby se nám podařilo postavit koaliční kandidátku. Budeme jednat s ostatními středopravicovými stranami o tom, zda je takovýto projekt zajímá, a pokud se nepodaří domluvit koaliční kandidátka, tak TOP 09 půjde do voleb sama, ale nabídne na své kandidátní listině místa i zajímavým osobnostem z občanské společnosti," řekl ČTK Pospíšil s tím, že osloví STAN a KDU-ČSL.

Pražské členy TOP 09 přišel podpořit čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Na delegáty apeloval, aby přijímali nové členy a zapojili je do práce. "Jenom ve spolku, ve kterém pracujete, máte na něm zájem," řekl. V případě, že v prezidentské volbě uspěje Jiří Drahoš, nastane podle Schwarzenberga změna atmosféry ve společnosti, které by měla TOP 09 využít v nadcházejících komunálních volbách. "Měli bychom si připomenout, že v krátkém období, ve kterém jsme v Praze vládli, toho bylo mnoho učiněno," dodal.

TOP 09 v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny získala 5,31 procenta hlasů. V Praze byl její zisk nejvyšší. V hlavním městě TOP 09 podpořilo 12,64 procenta. V listopadu si strana zvolila nového předsedu, kterým se stal Pospíšil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video