Premiér k Peake: Buď koalice, nebo nic! | E15.cz

Premiér k Peake: Buď koalice, nebo nic!

Petr Nečas, Karolína Peake
Petr Nečas, Karolína Peake
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Pavel Otto

Pavel Otto

Premiér Petr Nečas (ODS) se ze všech sil snaží umravnit koaličního partnera LIDEM, který kritizuje způsob, jakým došlo k bleskové výměně na postu policejního prezidenta. Šéfce platformy, místopředsedkyni vlády Karolíně Peake dal včera Nečas nůž na krk: buď bude její strana pokračovat v rámci současné trojkoalice, anebo vláda skončí.

„Vůbec netuším, jak obsazení pozice policejního prezidenta, které je výhradní pravomocí ministra vnitra, souvisí se zákony, které jsou v Poslanecké sněmovně. Nesouvisí to vůbec nijak,“ řekl Nečas. Všem koaličním poslancům premiér vzkázal, že bez schválení klíčových vládních norem, včetně návrhu rozpočtu na příští rok, jeho kabinet pokračovat nebude, protože by pak ztratil smysl svojí existence.

Nečas tak reagoval na úterní výroky Peake o tom, že poslanci LIDEM nejsou nadšeni z rychlé výměny Petra Lessyho za jeho náměstka Martina Červíčka. „Budeme diskutovat o tom, zda je tento způsob rozhodování o tak zásadních věcech pro nás vůbec přijatelný,“ naznačila Peake možnost, že by platforma nemusela dál podporovat vládu.

Peake vadí především to, že o personální rošádě rozhodl šéf rezortu vnitra Jan Kubice (nestraník), aniž by se o tom koaliční partneři předem dozvěděli. „Jediné, co mě zajímá, je to, jestli pan premiér hodlá pokračovat ve sdělování zásadních věcí svým spoluhráčům v koaličním týmu skrze média, nebo jestli začneme komunikovat normálně,“ poznamenala Peake.

Přitom o předposlední výměně policejního šéfa se v tehdejší vládní sestavě dlouho a bouřlivě diskutovalo, spory ukončila až džentlmenská dohoda uzavřená pod taktovkou prezidenta Václava Klause. Tentokrát Kubicemu do jeho rozhodnutí okamžitě ustavit Červíčka nemluvil ani Nečas. Ministra napadl i Klaus. Podle něj svým krokem destabilizoval situaci nejen v policii, ale i na celé politické scéně.

Čtěte také:

Nečas nečeká, že by se odvolání Lessyho podepsalo na koalici

Kubice odstoupí, pokud se prokáže účelovost Lessyho odvolání

Lessy končí v čele policie. Jde o vládní puč, tvrdí opozice

Situace je o to vážnější, že už příští týden bude koalice potřebovat všechny své poslance a navrch ještě z Věcí veřejných, aby přehlasovala senátní veta u tak pro ni zásadních zákonů, jako jsou církevní restituce, daňový balíček či důchodové pojištění. Atmosféru navíc jitří blížící se krajské a senátní volby.

Červíček bude mít jen dva náměstky

Nový policejní prezident Martin Červíček bude mít pouze dva náměstky. O ekonomiku se bude dál starat Pavel Osvald, funkcí náměstka pro vnější službu byl pověřen dosavadní šéf jihomoravské policie Tomáš Kužel. Ten nahradí dočasně dosazeného Tomáše Václavíka, který bude ředitelem pořádkové služby. S výměnou policejního šéfa souvisí včera oznámený odchod poslankyně Jany Černochové (ODS) z výborů pro obranu a také pro bezpečnost. Dlouholetým partnerem Černochové je totiž právě Červíček.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.