Prezidentská kampaň: debata politických stran začíná | E15.cz

Prezidentská kampaň: debata politických stran začíná

Prezidentská kampaň: debata politických stran začíná
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavel Otto

Přímá volba příštího českého prezidenta se začíná komplikovat, názory politických stran na detaily kampaně, jako je její finanční zastropování a případné sankce za porušení tohoto limitu, se liší. Jednání uvnitř koalice a debaty s opoziční ČSSD musí proběhnout co nejrychleji. Změny je třeba zanést do návrhu volebního zákona, jenž výběr hlavy státu občany „technicky“ zajistí.

Zatímco podle sociální demokracie by výdaje na kampaň neměly přesáhnout 15 milionů korun, někteří politici ODS se přiklání k vyšší částce mezi 30 až 50 miliony. Vedení strany o tom ale bude teprve jednat. „Důležitější než finanční strop jsou mechanismy, kterými by se to kontrolovalo, a sankce za překročení. A jak to bude třeba s nákupem reklamních ploch? Neměli by kandidáti vycházet z běžných cen, aby se pak někteří nevymlouvali na to, že si dohodli slevy?“ řekl včera deníku E15 šéf občanskodemokratických poslanců Zbyněk Stanjura. Dodal, že norma musí být připravena nanejvýš citlivě, aby nevyvolala vlnu soudních žalob.

Pro vyšší strop je i šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský. Částka navrhovaná socialisty podle něj znemožňuje zvolení nepolitického prezidenta, protože při takovémto omezení se kandidát neobejde bez podpory politické strany, například na jejích akcích.

Vedle limitu, jemuž se nebrání ani TOP 09 a Věci veřejné, má ČSSD další požadavky pro zvýšení transparentnosti. Chce uzákonit povinnost zveřejňovat sponzory, kteří kandidátům darují více než 50 tisíc korun, nebo zakázat financování kampaně právnickými osobami. „Přímá volba hlavy státu musí být soubojem zajímavých osobností, programů a vizí, nikoli soubojem peněz a vlivu ekonomických zájmových skupin snažících se privatizovat českou politiku,“ prohlásil šéf nejsilnější poziční strany Bohuslav Sobotka.

Rychetský si myslí, že návrh volebního zákona měl být schválen spolu s ústavní novelou. Stanjura v tom ale problém nevidí. „Změny můžeme do předlohy načíst během dubnové schůze sněmovny, norma by pak vstoupila v platnost v červnu,“ odhadl.

Jak se budou ověřovat podpisy

Vedle poslanců a senátorů mají kandidáty navrhovat lidé formou petice s 50 tisíci podpisy. Právě s ověřováním petičních archů ale mohou být komplikace. Kvůli nesrovnalostem hrozí vyřazení kandidátů a jejich následné žaloby, které by termín voleb mohly posunout. Ministerstvo vnitra proto navrhuje, aby byly archy předkládány v elektronické podobě, což by umožnilo snadnější kontrolu údajů signatářů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!