Přidejte se ke slovenské žalobě, vyzývá vládu ODS | E15.cz

Přidejte se ke slovenské žalobě, vyzývá vládu ODS

předseda ODS Fiala Petr
předseda ODS Fiala Petr
• 
ZDROJ: Michal Tomes/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká vláda by podle opozice měla dál bojovat proti uprchlickým kvótám. Na dnešních tiskových konferencích před jednáním Sněmovny to řekli zástupci opozičních stran ODS a KSČM. Podle občanských demokratů by se česká vláda měla připojit k žalobě, kterou chce proti kvótám podat Slovensko. Předseda poslaneckého klubu KSČM Jiří Dolejš tvrdí, že Česko může o zavedení kvót dál vyjednávat.

„Podporovali jsme postoj české vlády, která se chtěla bránit. Vadí nám, že to vzdala,“ uvedl Dolejš. „Myslíme si, že by se měly hledat způsoby, jak to rozhodnutí Bruselu buď zkorigovat, nebo nenaplnit,“ doplnil. Podle Dolejše není případná žaloba k Evropskému soudnímu dvoru jedinou cestou, jak se vyhnout povinnosti přijmout uprchlíky podle určených kvót. „Myslím si, že pokud nesplníme diktát Bruselu, tak s námi bude vedeno řízení a i v tomto řízení se vytvářejí určité možnosti, jak si stát na svém,“ podotkl.

Rozhodnutí o přerozdělování uprchlíků podle kvót přijali minulý týden ministři vnitra členských státu EU. Místo tradičně používaného jednohlasného rozhodnutí využili hlasování kvalifikovanou většinou. Země, které s kvótami nesouhlasily, tak byly přehlasovány.

Proti precedensu

Předseda ODS Petr Fiala má za to, že postup vlády v otázce kvót pro migranty je skandální a nepochopitelný. Strana je přesvědčena, že EU nemůže jednoduše říct, že o podobných záležitostech se nyní bude rozhodovat kvalifikovanou většinou, a nikoliv jednohlasně. Rozhodnutí chce zvrátit i proto, aby se z postupu nestal precedens. ODS vyzvala vládu, aby se připojila k podání žaloby k Evropskému soudnímu dvoru.

Proti kvótám hlasovaly kromě Česka také Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, Finsko se zdrželo. Podle vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) česká vláda kvóty dlouhodobě odmítala a dále odmítá, nicméně respektuje vůli většiny členských zemí.

Opačný postoj zaujalo Slovensko. Premiér Robert Fico prohlásil, že Slovensko se nepodřídí rozhodnutí o kvótách a podá kvůli tomu žalobu k soudu v Lucemburku.

Radek Palata: Evropa si nemůže dovolit útlocit

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video