Privátní lékaři se bouří proti rušení poplatků, výpadek může ohrozit péči | e15.cz

Privátní lékaři se bouří proti rušení poplatků, výpadek může ohrozit péči

Lékaři
Lékaři
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koalice soukromých lékařů, která sdružuje 20 tisíc lékařů v ambulancích, žádá v otevřeném dopise poslance a poslankyně, aby buď zabránili zrušení regulačních poplatků v ambulancích, nebo zajistili, aby třicetikorunové poplatky byly lékařům v platbách od pojišťoven kompenzovány.

Poplatky v ambulancích a lékárnách chce k 1. lednu 2015 zrušit vznikající koaliční vláda s tím, že výpadek příjmů od pacientů nahradí ambulancím vyšší platby od pojišťoven.

V otevřeném dopise šéfové pěti lékařských sdružení zapojených do Koalice soukromých lékařů připomínají, že když byly poplatky v roce 2008 zavedeny, byly ambulancím sníženy úhrady, nebo se zastavil jejich růst.

Hrozba pro kvalitu péče

„Jde v současné době o významnou součást tržeb našich ambulancí. Průměrně jde o 10 000 korun měsíčně, tedy 120 000 korun za rok, to je šest až sedm procent základního příjmu, přičemž u některých z nás může jít až o 200 000 korun ročně,“ uvádí se v dopise.

Lékaři v dopise také připomínají, že za peníze vybrané na poplatcích investují do ambulancí, nakupují přístroje a materiál, mohli zvýšit plat svým sestrám. Výpadek příjmů až 200 000 za rok by prý ohrozil kvalitu a dostupnost péče pro pacienty.

Signální kód

Pokud by pro poslance jedinou průchodnou variantou mělo být zrušení poplatků, žádají ambulantní lékaři, aby současně s jejich zrušením vyšla novela seznamu výkonů. Čtyři výkony, které se týkají výběru poplatků, by měly v novele být nahrazeny signálním kódem s hodnotou minimálně 30 korun.

Novelizovat by se měla také úhradová vyhláška, měla by se do ní doplnit formulace, že nový signální kód plně hradí zdravotní pojišťovny, to znamená, že ho nebudou omezovat žádnými limity a úhradovými vzorci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery