Proč migranty zadržujete a nevracíte je? Brusel žádá po Česku vysvětlení | E15.cz

Proč migranty zadržujete a nevracíte je? Brusel žádá po Česku vysvětlení

Uprchlíci v Česku - ilustrační foto
Uprchlíci v Česku - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise chce po Česku vysvětlení, proč nedokáže vyhošťovat lidi, kteří jsou na jeho území nelegálně, uvádí Český rozhlas s odkazem na dopis, který počátkem října zaslala komise českému ministerstvu vnitra. Upozorňuje ho v něm na to, že ČR vrací zpět jen 13 procent nelegálních migrantů. Průměr zemí Evropské unie je přitom 39 procent. Podle ministra vnitra Milana Chovance však Brusel "míchá hrušky s jablky". Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje přístup komise za zvláštní.

Komise chce po vnitru, aby jí do měsíce předložilo seznam opatření, kterými chce situaci zlepšit. Podle EK je totiž vracení lidí, kteří jsou v zemích unie nelegálně, „klíčové pro snížení nelegální migrace“.

Komise uvádí v dopise statistiky Eurostatu, podle kterých Česká republika v roce 2014 nařídila 2460 lidem, aby opustili její území, reálně ale vyhostila jen 320 lidí. Podle ministerstva vnitra velkou část těch, kteří jsou v Česku nelegálně, představují lidé, kteří překročili povolenou délku pobytu.

Chovanec dnes v reakci na Twitteru uvedl, že podle aktuálních čísel z letošního roku je v současnosti zadrženo 460 ze sedmi tisíc uprchlíků, kteří byli v Česku nelegálně. „Jsem zvědav, čeho se ti experti v teple svých kanceláří dopočítají letos,“ uvedl také na sociální síti Chovanec.

Čísla, která zveřejnil Chovanec, jsou podle mluvčího prezidenta Ovčáčka jasnou odpovědí na výtky z Bruselu. Ovčáček také označil stanovisko komise za zvláštní. „Přístup Evropské komise, vzhledem k aktuální situaci v Německu, Rakousku, Slovinsku nebo Chorvatsku, kde připomínám, že na území Chorvatska vstoupilo letos 200 tisíc imigrantů, je poněkud zvláštní,“ podotkl Ovčáček.

„Musíme očistit údaj o osoby, kterým propadlo pobytové povolení, což je většina. Jsou to Ukrajinci, Libyjci, Vietnamci. To nejsou nelegální migranti, ti tady měli legální pobyt, ale uplynula jim lhůta platnosti,“ řekl v reakci na dopis EK Českému rozhlasu první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Podle komise ale v Česku nelegálně zůstává příliš mnoho lidí, aniž se ptá na konkrétní důvody. Česko by navíc za unijním průměrem zaostávalo i po odečtení lidí s propadlými vízy, protože podle Nováčka by pak jeho úspěšnost ve vyhošťování nelegálních migrantů byla 32 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video