Prohlubování nerovností je největší hrozbou pro EU, řekl Zaorálek | E15.cz

Prohlubování nerovností je největší hrozbou pro EU, řekl Zaorálek

ČTK

Největší hrozbou pro Evropskou unii je prohlubování nerovností mezi společenskými vrstvami i mezi jednotlivými státy. Dnes to na Pražském studentském summitu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Vyzval k hledání společných postojů a kompromisů, zdůrazňování odlišností podle něj Evropu "žene do neštěstí".

Nerovnosti mezi státy unie se podle Zaorálka prohlubují mezi dlužníky na jihu a věřiteli na severu i mezi starými členy v západní Evropě a novými členy ve střední a východní části kontinentu. Nerovnosti mezi východem a západem se přitom nedaří zahlazovat tak, jak noví členové při vstupu do EU předpokládali. "Poměrně dost velká vina je v určité struktuře fungování systému. Kohezní fondy ani evropské politiky příliš konvergenci nepomáhají," řekl ministr.

Podle něj existuje velké riziko, že každá část unie, případně každý stát, si začne vykládat odlišný pohled na to, jak chápe EU, její vývoj a postoj k ostatním členům. "Rozvíjet to, že jsme každý jinde, že se naše zájmy rozcházejí a z toho soudit, že máme jiné mentality a že bychom mohli mít jiné cesty, je jedno z těch největších rizik. Já jsem dlouhodobě přesvědčen, že pokud bychom povolili silám, které se snaží takto Evropu fragmentovat, tak se ženeme do neštěstí," řekl Zaorálek.

Zaorálkovo ministerstvo nasekalo v účtech chyby skoro za tři miliardy

Vyjádřil také přesvědčení, že v letošní sérii voleb v evropských zemích, které se už uskutečnily v Nizozemsku a budou se konat například ve Francii, v Německu a v Česku, uspějí takové síly, které budou mít vůli na tom dohodnout se s evropskými partnery. "Přál bych si, aby vyjednávání potom bylo v tom směru, že se začnou odstraňovat velké nerovnosti mezi částmi Evropy," řekl ministr.

Podotkl přitom, že pouze posilování integrace EU nemůže být lék na všechny problémy. "Můžete Evropu integrovat a přitom nerovnosti prohlubovat," upozornil.

EU se bez zásadní změny rozpadne, obává se Zaorálek. Hlasování pro brexit prý chápe

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!