Průzkum: Manažerky posilují pozici, muži mění místo opatrněji | E15.cz

Průzkum: Manažerky posilují pozici, muži mění místo opatrněji

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční krize, rostoucí nezaměstnanost a složitá situace na trhu se loni promítla i do chování vrcholových manažerů nějvětších českých firem. Jejich fluktuace se meziročně snížila o jedenáct procent. Čím dál silnější pozici mají ženy, aktuálně jich ve vrcholovém managementu působí čtvrtina a jejich počet stále roste. Mají také více odvahy ke změně místa než muži. Výplývá to z analýzy společnosti Soliditet, která získala data od 1600 největších firem v Česku.

Zatímco v období 2009-2010 došlo ke změně místa u 33 procent manažerů, v období 2010 až 2011 se k ní odhodlalo pouze 22 procent manažerů. V minulém roce nejčastěji měnili práci manažeři marketingu a personalistiky, naopak k největší stabilizaci došlo v oblasti investic a IT.

Ženy na nejvyšších vedoucích pozicích mění místo častěji než muži. Fluktuace mužů mezi lety 2010 až 2011 dosáhla 21 procent, zatímco u žen se jednalo o 26 procent. V období 2009 až 2010 změnilo místo 32 procent mužů a 38 procent žen.

Výjimkou loni byly pozice generální respektice obchodní ředitelky. Na těchto místech se fluktuace žen snížila a ve stabilitě dokonce předstihla muže. „Stabilita a sehranost manažerských týmů může do budoucna přispět ke zlepšení pozice na trhu i zvýšení ziskovosti. Méně časté změny v nejvyšším vedení firem považujeme za pozitivní zprávu pro ekonomiku,“ uvedl David Farský, ředitel společnosti Soliditet.

Fluktuace na manažerských pozicích v období 2009-2011

Fluktuace na manažerských pozicích v období 2009-2011 Autor: soliditet.cz

Zatímco v roce 2009 působilo na nejvyšších řídících místech 21 procent žen, v roce 2011 se jednalo už o 25 procent. Ženy se nejčastěji uplatňují v personalistice (70 procent) a s odstupem také v marketingu (37 procent) a financích (35 procent). Naopak IT a pozice generálního ředitele je stále doménou především mužů – na těchto místech působí jen 5 procent žen.

Procento žen managementu Autor: soliditet.cz
Zdroj: Soliditet

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video