Řád bílého lva dostali od Zemana Winton a Churchill

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku československého státu 28. října udělil Řád Bílého lva zachránci stovek židovských dětí, siru Nicholasi Wintonovi.

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku československého státu 28. října udělil Řád Bílého lva zachránci stovek židovských dětí, siru Nicholasi Wintonovi. Zdroj: ctk

Prezident Miloš Zeman udělil nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva zachránci židovských dětí siru Nicolasi Wintonovi a in memoriam bývalému předsedovi britské vlády, ikoně britského boje proti nacistickému Německu Winstonu Churchillovi. Winton, kterému je 105 let, převzal vyznamenání na zvláštní ceremonii na Pražském hradě osobně, vyznamenání pro Churchilla převzal jeho vnuk Nicholas Soames.

„Stydím se za to, že k tomuto vyznamenání v obou případech dochází tak pozdě. Ale jedno české přísloví říká: 'Better late, than never' (Lepší pozdě než nikdy),“ řekl při ceremonii Zeman. Připomněl, že jako prezident předal už mnoho vyznamenání. „Žádné z nich mě nenaplňuje takovou úctou a takovou pokorou jako právě dnešní vyznamená dvou velkých Britů,“ uvedl.

Winton dostal Řád bílého lva za to, že v roce 1939 zachránil 669 židovských dětí z Československa před nacisty. „Rád bych poděkoval všem za tento neuvěřitelný výraz vděku,“ řekl Winton. K vlastním činům při záchraně dětí před nacisty se naopak vyjadřoval velice skromně.

„Svým způsobem jsem asi ani neměl žít tak dlouho, abych dal všem lidem možnost, aby zveličili to, co jsem udělal. Měl jsem štěstí, že jsem se ocitl ve správný okamžik na správném místě a mohl pomoci napravit ty strašné věci, které se tenkrát děly,“ prohlásil Winton.

Převoz dětí z protektorátu
Před vypuknutím druhé světové války Winton zorganizoval převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak s dětmi odjel v květnu 1939. Poslední, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali. O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se Winton dostal dokumentem BBC z roku 1988.

Winton doplnil, že při snaze o záchranu dětí narazil na Čechy, kteří se snažili židovských dětí zbavit, ale i na Čechy, kteří byli ochotni pomoci dobré věci. Poděkoval tedy za příležitost poznat tyto „dobré Čechy“ a také Britům, kteří byli ochotni české děti přijmout.

Do Prahy přijel Winton ze zdravotních důvodů jen na několik hodin. Na slavnosti byly také děti ze Základní školy Nicolase Wintona z jihočeského Kunžaku. Přítomným „Wintonovým dětem“ předaly jejich fotografie z doby, kdy samy byly dětmi, Wintonovi pak svůj vlastní Řád malého lvíčka.

Po slavnostním ceremoniálu a setkání se sedmi ze zachráněných dětí se Winton podívá ještě na Václavské náměstí a do tamního hotelu Evropa, kde před válkou pobýval. Podle Zemana má v plánu dát si ještě před podvečerním letem zpět do Británie také české pivo.

Ocenění převzal vnuk

Za Winstona Churchilla převzal ocenění jeho vnuk, britský poslanec Nicolas Soames, který při poděkování za celou rodinu prohlásil, že Churchill by byl na vyznamenání hrdý. „Winston Churchill byl oddaným podporovatelem a obdivovatelem této země v době míru i války,“ řekl.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) udělil 28. října nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva in memoriam bývalému předsedovi britské vlády Winstonu Churchillovi. Za Churchilla převzal ocenění jeho vnuk, britský poslanec Nicolas Soames.Prezident Miloš Zeman (vlevo) udělil 28. října nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva in memoriam bývalému předsedovi britské vlády Winstonu Churchillovi. Za Churchilla převzal ocenění jeho vnuk, britský poslanec Nicolas Soames. | ctkBritský poslanec Nicolas Soames přebírá za Winstona Churchilla Řád bílého lva (foto: ČTK)

Poté citoval slova samotného Churchilla z projevu v rozhlasovém vysílání v roce 1941. „V průběhu historie žádný evropský národ neukázal větší vůli překonat všechny překážky než právě váš národ. Češi opakovaně byli schopni ukazovat svou odvahu a my ve velké Británii jsme přivítali s velkou ctí vaše vojáky. Jen díky nim jsme dokázali vyhrát bitvu o Británii, díky nim můžeme bojovat za základní lidská práva,“ uvedl.

Winston Churchill
Sir Winston Churchill (1874-1965) byl britským ministerským předsedou v letech 1940 až 1945 a 1951 až 1955. Patřil mezi klíčové postavy druhé světové války. V kritických dobách vrátil Britům víru ve vítězství a s dalšími spojeneckými politiky se zasloužil o vojenskou porážku Německa.