Ředitel Národní galerie odvolal tři ředitele. Ti tvrdí, že jde o likvidaci | E15.cz

Ředitel Národní galerie odvolal tři ředitele. Ti tvrdí, že jde o likvidaci

Ředitel Národní galerie odvolal tři ředitele. Ti tvrdí, že jde o likvidaci
Národní galerie v Praze
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

ČTK

Ředitel Národní galerie (NG) v Praze Jiří Fajt dnes odvolal z funkce tři z pěti ředitelů sbírek NG. Personální obměnu nejvyššího vedení Národní galerie Fajt avizoval od svého nástupu letos v červenci. Odvolaní šéfové nejvýznamnějších sbírek se ale brání, že je v tuto chvíli jejich odvolání bezdůvodné a děje se uprostřed úspěšných výstav a bez toho, že by měl za ně Fajt adekvátní náhradu.

O svém odvolání dinformovali ředitelé Sbírky starého umění, Sbírky umění 19. století a Sbírky moderního a současného umění Vít Vlnas, Šárka Leubnerová a Helena Musilová. V NG od září působí na pozici ředitele sbírek a výstav Adam Budak. O sbírky pak má pečovat přibližně poloviční počet kurátorů, než kolik jich v NG působí dnes. Jejich místa chce Fajt obsadit v mezinárodním konkurzu.

Podle Fajta galerie začala proměnu v otevřenější a atraktivnější instituci. „To se však neobejde bez vytvoření silného, koncepčně orientovaného týmu spolupracovníků,“ dodal. Na neobsazené pozice budou v nejbližší době vypsána výběrová řízení. V mezinárodním konkurzu chce Fajt obsadit i místa kurátorů, jejichž počet má být proti současnosti zhruba poloviční. Místo kurátorky nabídl i Leubnerové, která ho ale nepřijala, uvedl.

„Respektujeme, že si generální ředitel chce vybrat svůj nejbližší tým. Na pozice ředitelů sbírek významných galerií bývají obvykle vypisována výběrová řízení. Žádné takové řízení vypsáno není, proto nerozumíme, proč jsme odvoláváni nyní, bez důvodu, dva týdny před Vánoci, uprostřed běžících úspěšných výstav a projektů,“ uvedli ve společném stanovisku odvolaní ředitelé.

Současně byla podle nich vedením NG požádána odborová organizace, aby projednala návrh, kterým bez náhrady ruší všechny neobsazené odborné pozice kurátorů NG. Odborová organizace dnes návrh neschválila, doplnili.

Bez odborných konzultací

Bývalým ředitelům vadí, že jejich odvolání Fajt nekonzultoval s vědeckou radou NG a odbornou veřejností. „Informováno nebylo ani ministerstvo kultury jako zřizovatel, jak tomu bývá obvyklé,“ říkají.

Dva ze tří ředitelů byli prý důrazně požádáni o úplný odchod z NG. „Z tohoto pohledu se záměr vedení NG zrušit všechna volná místa na pozicích kurátorů jeví jako účelový. A z pohledu odvolaných ředitelů, kteří by mohli pokračovat ve své kurátorské, vědecké a publikační činnosti, jako odborně likvidační,“ míní odvolaní.

Připomínají, že Musilová je garantem mezinárodního projektu František Kupka 2017 a Vlnas hlavním autorem nedávno zahájené výstavy o umění benediktinského řádu a všichni tři jsou garanty několika grantových projektů, kterými je NG v letošním a dalších letech řešitelem.

Jiří Fajt: Když se Pražana zeptáte na Národní galerii, v lepším případě si vzpomene na Národní muzeum

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!