Rittig mohl díky Nagyové zakrýt vliv na státní orgány, tvrdí obžaloba | E15.cz

Rittig mohl díky Nagyové zakrýt vliv na státní orgány, tvrdí obžaloba

Ivo Rittig
Ivo Rittig
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová (dnes Nečasová) údajně prozradila právníkovi lobbisty Iva Rittiga utajovanou informaci z BIS, díky níž mohl Rittig "učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány". Tvrdí to obžaloba, kterou začne 30. května projednávat soud. Nagyové hrozí až osmileté vězení, zbývající trojici obviněných včetně Rittiga až tři roky odnětí svobody.

Nagyová se prý „dosud nezjištěným způsobem“ dověděla, že tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS) dostal 21. března 2012 utajovanou informaci od ředitele civilní kontrarozvědky BIS. Se záměrem, aby se tato informace dostala k Rittigovi a k dalšímu obviněnému, advokátovi a poradci ministra zemědělství Tomáši Jindrovi, údajně obsah této informace sdělila lobbistovu právníkovi Davidu Michalovi na schůzce dne 27. března 2012.

Michal je pak prý obratem prozradil nejprve telefonicky Rittigovi a poté osobně Rittigovi i Jindrovi v pražském hotelu Ventana v Celetné ulici.

Ke schůzce s Nagyovou v Hrzánském paláci prý přitom Michala navedli Rittig s Jindrou, protože se předtím od Nagyové a ministra zemědělství Petr Bendla (ODS) obecně dověděli o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že materiál se dotýká jejich aktivit „souvisejících s jejich působením a vlivem na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu“ a že může obsahovat i údaje o odposleších.

„Navedli a instruovali Davida Michala (…), aby od ní (Nagyové) vyzvěděl utajované informace o tom, který z bezpečnostních orgánů nebo zpravodajských služeb státu písemný materiál vypracoval, o jaký písemný materiál se jedná a jaké konkrétní skutečnosti obsahuje,“ tvrdí stručná obžaloba, která skutek popisuje zhruba na dvou stranách textu. Okamžitou schůzku prý s Nagyovou dohodl Rittig přes telefon.

Zpráva pro Nečase měla stupeň utajení „důvěrné“ a obsahovala dvě utajované přílohy - analytické zprávy BIS. Tím, že se Rittig s Jindrou od Nagyové zprostředkovaně dovzěděli o obsahu zpráv, mohli podle státního zástupce ztížit kontrarozvědce získávání informací o činnostech, jejichž důsledky mohou ohrozit bezpečnost nebo významné ekonomické zájmy České republiky, popřípadě informací týkajících se organizovaného zločinu. Mohlo prý také dojít k ohrožení lidí jednajících ve prospěch BIS.

Všichni čtyři obžalovaní čelí obvinění z trestného činu ohrožení utajované informace, Rittig a Jindra ve formě návodu k tomuto skutku. Nagyové hrozí vyšší trest než ostatním z toho důvodu, že čin údajně spáchala, ačkoliv jí jakožto šéfce kabinetu premiéra byla ochrana utajovaných informací zvlášť uložena.

K utajení není důvod

Kauzu bude veřejně projednávat předseda senátu pražského městského soudu Petr Novák. „Hlavní líčení je zatím nařízeno od 30. května do 1. června,“ sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Podle serveru Lidovky.cz chce státní zástupce předvolat jako svědky Nečase i Bendla, vypovídat by měl i exšéf Úřadu vlády Lubomír Poul.

Ostravská pobočka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci původně obžalobu podala v režimu utajení. Soud ji ale vrátil s tím, že k takovému postupu není důvod a že odtajnění obžaloby je nezbytné pro spravedlivé trestní řízení. Státní zástupci poté text obžaloby upravili podle přání soudu, přičemž vznesená obvinění i právní kvalifikace zůstaly nezměněny.

Dokument: Ivo Rittig u výslechu vyloučil, že by uplácel politiky

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video