Rušení nemocnic ohrozí dostupnost péče, obávají se odbory | E15.cz

Rušení nemocnic ohrozí dostupnost péče, obávají se odbory

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK

Odbory chtějí mimořádné jednání s vládou a zaměstnavateli o budoucnosti nemocnic. O svolání požádaly dnes na tripartitě. Podle předáků není totiž ani necelé tři měsíce před koncem roku jasné, jak by měla nemocniční síť v Česku vypadat. Novinářům to po dnešním tripartitním jednání řekl šéf odborového svazu KOVO Josef Středula. Nemocnicím ke konci roku vyprší smlouvy se zdravotními pojišťovnami o hrazení péče, nové zatím nemají.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje zeštíhlení nemocniční sítě, protože ji považuje za příliš rozsáhlou. Zrušit by se mohla lůžka, nemocniční oddělení i celé nemocnice. Přispět by k tomu mohly právě nové smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Odboráři, asociace menších nemocnic, rada postižených i svaz pacientů situaci kritizují to, že zdravotnická zařízení smlouvy na příští rok ještě nemají a nevědí, jakou péči vlastně budou poskytovat. Obávají se zhoršení dostupnosti.

Podle odstupujícího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) se jednání o nemocnicích uskuteční v širším kruhu. Zúčastnit by se ho měl premiér, několik ministrů, odboroví předáci i šéfové zaměstnavatelských svazů. Termín zatím není znám. Stanoví ho předsednictvo tripartity.

Odbory stojí o to, aby se jednání účastnil hlavně ministr financí. Důvodem je chystané zvyšování daně z přidané hodnoty. „Zhoršení v oblasti zdravotnictví a sociální péče nastoupilo už po letošním zvýšení DPH,“ uvedl Středula.

Plénum tripartity se dnes sešlo po sedmiměsíční přestávce. Naposledy zasedalo v březnu, kdy ho odboráři protestně opustili. Na dubnové jednání už jít nechtěli, takže ho premiér rovnou zrušil. Nedávno předáci oznámili, že na tripartitu začnou zas pravidelně chodit. Budou tak prý moci lépe zveřejňovat své názory.

Dnešní jednání řídil naposledy odstupující ministr Drábek. Podle něj, zaměstnavatelů i odborů bylo velmi věcné a korektní. „Z úcty k odstupujícímu ministrovi jsme se chovali vzájemně slušně,“ podotkl prezident svazu průmyslu Jaroslav Hanák. Také podle Středuly byly tentokrát „předložené argumenty vyslyšeny“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.