Růst cen v Česku zpomaluje, výrazně ale zdražilo bydlení a jídlo | E15.cz

Růst cen v Česku zpomaluje, výrazně ale zdražilo bydlení a jídlo

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 2,7 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražilo především bydlení, potraviny a některé služby jako například pojištění. Naopak levnější byly oděvy a poštovní a telekomunikační služby. Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,6 procenta.

Nájemné proti loňskému červnu zdražilo o 3,9 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta a zemní plyn o 3,6 procenta. Ceny zeleniny se zvýšily o 22,7 procenta, lidé zaplatili více především za brambory, jejichž cena byla meziročně vyšší o polovinu.

Maso bylo dražší o 3,9 procenta a pekárenské výrobky o 3,2 procenta. Ceny pojištění vzrostly o 3,9 procenta. Více se platilo také za finanční služby, stravování a ubytování.

Cena brambor se vyhoupla na historické maximum 27 korun za kilogram. „Nejdramatičtější fázi cenového růstu však už mají brambory i další zelenina typu cibule nebo zelí za sebou,“ připomíná analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Důvodem rekordního zdražování brambor je podle něj loňské sucho a třetí nejhorší úroda v historii sledování od roku 1920. Částečně kvůli loňskému suchu ale zdražuje také třeba pivo, jež se vyrábí i z chmele a ječmene, tedy plodin rovněž nepříznivě zasažených loňským prakticky celoevropským suchem.

Oděvy v meziroční srovnání zlevnily o 3,1 procenta. Ceny za poštovní a telekomunikační služby klesly o 1,3 procenta.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video