S hospodářskou kriminalitou se setkala téměř třetina českých firem | E15.cz

S hospodářskou kriminalitou se setkala téměř třetina českých firem

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obětí hospodářské kriminality se v uplynulých dvou letech v Česku stalo 29 procent firem. Vyplývá to z nejnovějšího celosvětového průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) mezi 3877 společnostmi, z nichž 84 bylo z ČR. Ve srovnání s posledním průzkumem z roku 2009 se počet českých společností, které se staly obětí kriminality, zvýšil o pětinu. Novým fenoménem se v uplynulých letech stala počítačová kriminalita.

Česká republika se podle průzkumu dostala na průměr zemí střední a východní Evropy a mírně pod celosvětový průměr, kde se obětí hospodářské kriminality stalo 34 procent firem. Oproti roku 2009 je to o 13 procent více. V ČR i ve světě pachatelé stále častěji útočí prostřednictvím internetu.

Nejčastěji se firmy v Česku setkávají s majetkovou zpronevěrou a to v 75 procentech případů. Dále následují účetní podvody, korupce a uplácení s podílem shodně 21 procent a v poslední době právě i s počítačovou kriminalitou. Ta přitom v průzkumu z roku 2009 vůbec nefigurovala a nyní se podílí na hospodářské kriminalitě 13 procenty. Velkým rizikem jsou internetové stránky sociálních sítí.

„Toto číslo je poměrně překvapivé. Přestože sociální sítě Facebook či LinkedIn nemusí samy o sobě představovat skutečného původce počítačové kriminality, mohou sloužit jako velmi cenný zdroj pro počítačový zločin typu sociálního inženýrství a následné efektivní útoky, například phishing,“ uvedl odborník na počítačovou kriminalitu PwC Filip Volavka.

Nejčastěji je pachatelem hospodářské kriminality člověk přímo z poškozené společnosti, a to v 67 procentech případů. Před dvěma roky to bylo jen v polovině případů. Nejčastějšími externími pachateli byli ve 43 procentech případů zákazníci a v 29 procentech případů dodavatelé.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video