Schwarzenberg: ČEZ za Romana sponzoroval politické strany | E15.cz

Schwarzenberg: ČEZ za Romana sponzoroval politické strany

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
• 
ZDROJ: Foto E15 Anna Vackova

ČTK, vrb, nes foto E15

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga je veřejným tajemstvím, že ČEZ za bývalého šéfa Martina Romana sponzoroval politické strany. Řekl to serveru Aktuálně.cz. Energetická společnost jako sponzor ovšem není uvedena v žádné z oficiálních zpráv o hospodaření stran. ČEZ i zástupci politických stran to popírají. Slova Schwarzenberga však v České televizi potvrdil i exministr vnitra František Bublan: "ČEZ sponzoroval většinu demokratických stran. Je to jeho politika,"řekl.

Odchod Martina Romana z čela ČEZu bude mít podle Schwarzenberga obrovské dopady na zaběhnuté pořádky v rámci domácí politiky.

„Kauza Roman je ohromná a bude mít nedozírné důsledky. Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany, jediná TOP 09 od něj nic nedostala,“ řekl Schwarzenberg.

Parlamentní strany jsou ze zákona povinné zveřejňovat informace o svém hospodaření. ČEZ ovšem ve výročních zprávách mezi donátory podle Aktuálně.cz uveden není. Pokud strany od ČEZu peníze dostávaly a nebyly oficiálně vykázány, tak by muselo jít o utajené toky, které neprocházejí účetnictvím. Což by znamenalo mimo jiné daňové úniky, uvedl server.

ČEZ jakýkoli politický sponzoring odmítá

Zástupci ČEZ kategoricky odmítají, že by se společnost v posledních patnácti letech na politickém sponzoringu jakkoli podílela. A stejně mluví i politici ze všech parlamentních stran, které Aktuálně.cz oslovilo. Všichni trvají na tom, že ČEZ mezi jejich sponzory nikdy nebyl.

„Považuji to za nepravděpodobné,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. A místopředseda sociálních demokratů Jeroným Tejc k jasnému ne dodal: „Muselo by to být ve výroční zprávě.“

„Považuji za neskutečné, že předseda TOP 09 dokáže takto tvrdý a očerňující výrok vypustit, aniž by byl schopen ho jakkoli doložit. A to zvlášť v situaci, kdy jsme od něj neslyšeli prakticky ani slovo k připravované ekologické superzakázce, jejíž cena budí stále pochybnosti,“ důrazně odmítl Schwarzenbergova slova místopředseda ODS Pavel Drobil.

Autor: ČTK, vrb, nes foto E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video