Šéf IZIP: Plánovaný investor je veřejně obchodovatelná firma | E15.cz

Šéf IZIP: Plánovaný investor je veřejně obchodovatelná firma

Jiří Pašek, IZIP
Jiří Pašek, IZIP
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek

ČTK

Investor, se kterým firma IZIP jedná o majetkovém vstupu do společnosti, podniká na trzích západní Evropy a je to společnost obchodovatelná na burze. V České televizi to dnes řekl ředitel projektu elektronických zdravotních knížek IZIP Jiří Pašek. Společnost podle něj podniká i v oblasti elektronizace zdravotnictví. Její jméno ale nesmí kvůli smlouvě o mlčenlivosti zveřejnit, známé by mělo být do konce roku. V souvislosti s příchodem investora podle něj Česku nehrozí arbitráž.

Česká televize minulý týden uvedla, že 49 procent akcií IZIP vlastní neznámá švýcarská společnost eHI eHealth International. Převedli je na ni zakladatelé projektu - europoslanci ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch a další akcionáři.

Pašek dnes řekl, že na firmu bezúplatně, stejně jako oba europoslanci, převedl i svých deset procent akcí. Švýcarská společnost je podle něj „účelově založená firma, která zastupuje zájmy zahraničního investora“ a ve chvíli, kdy budou uzavřena jednání, nebude již dále potřeba.

O majetkovém vstupu investora jedná IZIP několik měsíců a jednání jsou zhruba v polovině, poznamenal Pašek. Jeho jméno odmítl s odkazem na smlouvu o mlčenlivosti zveřejnit. Je jím ale podle něj společnost, která je obchodovatelná na burze a která se pohybuje na západoevropských trzích. „Podniká ve vícero oblastech, zdravotnictví je jednou oblastí, ve které je velmi aktivní,“ dodal. Zkušenosti prý má i s elektronizací zdravotnictví.

Vyloučil, že by Česku hrozila v souvislosti s příchodem investora arbitráž v případě, že VZP přestane projekt elektronických zdravotních knížek podporovat. Řekl, že garantuje „vlastní hlavou“, že pro to neexistuje žádná „právní opora“.

Šéf VZP Pavel Horák už oznámil, že správní radě navrhne, aby pojišťovna odkoupila všechny akcie a získala nad projektem plnou kontrolu. To Pašek odmítl, není to podle něj rozumné. Proti odkoupení akcií se postavila zejména opoziční ČSSD.

Internetové zdravotní knížky měly podle autorů projektu ušetřit zdravotnictví peníze. Klientům VZP nabízejí on-line přístup k údajům o zdravotních obtížích, užívaných lécích a provedených vyšetřeních. K informacím se mohou dostat i zdravotníci a lékárníci. Má se tak podle autorů předejít předepisování léků, které nemocný dostal už od jiného lékaře. Odbourat by se měla i vyšetření, která člověk již podstoupil.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.