Šéf SPOZ Štengl uhájil svůj post. „Obrovská šaškárna,“ reaguje Portová | E15.cz

Šéf SPOZ Štengl uhájil svůj post. „Obrovská šaškárna,“ reaguje Portová

Předseda SPOZ Zdeněk Štengl
Předseda SPOZ Zdeněk Štengl
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předsednictvo Strany práv občanů - zemanovci navzdory volebnímu debaklu nepřijalo rezignaci svého předsedy Zdeňka Štengla. Ve vedení partaje naopak skončila odbojná místopředsedkyně Dita Portová. Podle ní bylo jednání předsednictva fraškou a hrou na rezignaci. Portová zřejmě založí novou stranu.

„Dal jsem rezignaci na funkci, ale předsednictvo rezignaci nepřijalo. Takže mě pověřilo vedením do řádného volebního sjezdu,“ řekl po jednání Štengl. V prosinci se uskuteční mimořádný sjezd SPOZ, ale ten nebude volební. Straníci na něm podle Štengla pouze vyhodnotí volební neúspěch.

„Co proběhlo nahoře, to byla obrovská šaškárna. Byla to taková hra na rezignace, kdy všichni členové předsedové krajů řekli, že rezignovat nebudou,“ řekla Portová. Štengl podle ní řekl, že rezignuje, ale rád by vykonával funkci až do řádných voleb, čemuž předsednictvo vyhovělo. „To byla parta lidí, kteří neměli absolutně žádnou sebereflexi,“ dodala Portová.

Podle Štengla své funkce nabídli i první místopředseda Martin Nejedlý a řadový místopředseda zodpovědný za volební kampaň Vladimír Kruliš. I jejich rezignace ale předsednictvo nepřijalo. Řádný volební sjezd bude až dva roky po posledním sjezdu, ten se uskutečnil letos na jaře.

Strana, která podle řady průzkumů měla atakovat pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny, utrpěla ve volbách debakl se ziskem pouhých asi 1,5 procenta hlasů. Štengl původně po neúspěchu prohlásil, že nabídne svou funkci k dispozici, nerad by ale utíkal z boje.

Nespokojení straníci iniciovali vznik Platformy obnovy, jejímž cílem mělo být resuscitovat stranu a připravit o vliv členy předsednictva, kteří se krajům znelíbili. Podle Portové je pravděpodobné, že nyní místo snahy o obrodu SPOZ na základě platformy vznikne nová politická strana.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video