Senátor Tomáš Töpfer bude řídit Vinohradské divadlo

Tomáš Töpfer

Tomáš Töpfer Zdroj: CTK

Novým ředitelem pražského Divadla na Vinohradech se stane Tomáš Töpfer. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Dosavadní šéf Divadla na Fidlovačce, herec a senátor za ODS na Vinohrady nastoupí 1. září, informoval o tom radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09).

V lednu Töpfera na toto místo jednoznačně doporučila komise složená ze zástupců města a divadelních odborníků. V čele vinohradské scény dvanáctou sezonu stojí Jindřich Gregorini, kterému je 72 a již dříve prohlásil, že odejde do důchodu. V roce 2006 vstoupil Töpfer do politiky a stal se senátorem za ODS v senátním obvodu Praha 4. Právě jeho politické angažmá vadí opoziční ČSSD, která výběr Töpfera do pozice ředitele kritizuje. Nastupující ředitel se chce ale i nadále věnovat divadlu i politice najednou. Pokud na podzim dostane od občanských demokratů nominaci, pak se bude o senátorské křeslo znovu ucházet.

Divadlo není v nejlepší kondici

Töpfer na dnešní tiskové konferenci řekl, že odejde z Fidlovačky, kde na jeho místo nastoupí kolegyně Eliška Balzerová. Vinohradskou scénu by prý chtěl vrátit na špici českého divadelnictví, zároveň se pokusí vrátit jí diváky, kteří doposud ubývali. „Divadlo není v nejlepší kondici. Netěší se divácké oblibě,“ uvedl.

Revoluční změny ale neplánuje. „Divadlo na Vinohradech je opravdu velká loď, nedá se jen tak otočit kormidlem,“ řekl. Na Vinohrady si s sebou přivede mimo jiné režiséra Juraje Deáka a dramaturga Jana Vedrala. Další členy týmu jmenovat nechtěl. První výsledky by podle něj mohly být viditelné zhruba za tři roky. Vedení Prahy loni na podzim slíbilo, že postupně vypíše výběrová řízení na ředitele všech deseti divadel. Tehdejší radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD) měl představu, že by každý rok na konci léta vypsal dvě až tři výběrová řízení. Pořadí divadel měla stanovit studie, kterou zadal ke zpracování. V pravidelných výběrových řízeních by se podle něj měli obměnit i umělečtí šéfové divadel. S tímto postupem prý byli ředitelé seznámeni a souhlasili s ním. Funkci radního pro kulturu od listopadového sestavení nové koalice ODS a TOP 09 ale zastává Novotný. Zda na Kauckého naváže, není zatím jasné.