Singer: Růst ekonomiky se příznivě projeví na trhu práce | E15.cz

Singer: Růst ekonomiky se příznivě projeví na trhu práce

Singer: Růst ekonomiky se příznivě projeví na trhu práce
Miroslav Singer
• 
ZDROJ: ČTK/Michal Krumphanzl

ČTK

Růst domácí ekonomiky se příznivě projeví i na trhu práce. Počet lidí bez práce by měl klesat a růst mezd v podnikatelské sféře by měl dále výrazně zrychlovat. Poslancům to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer, když jim představoval zprávu o inflaci z letošního července. Na trhu práce se podle něj projevují jasné známky pozitivního obratu ekonomiky. Například se přestaly zkracovat pracovní úvazky a zaměstnanost pomalu roste.

Singer také řekl, že ekonomika letos podle odhadu centrální banky vzroste o téměř tři procenta a táhnout ji budou hlavně fixní investice, které budou odrážet rostoucí zahraniční poptávku. Porostou podle něj i vládní investice a spotřeba domácností.

K růstu hrubého domácího produktu bude přispívat i čistý vývoz, i když bude stagnovat, protože se začínají zvyšovat dovozy kvůli uskutečňovaným zahraničním investicím v tuzemsku, uvedl guvernér. K současnému konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a jeho dopadu na ekonomiku Singer řekl, že do Ruska směřují asi čtyři procenta českého vývozu a na Ukrajinu necelé jedno procento. Přímý dopad přes vývozy by tak podle něj nebyl dramatický.

Vývoj růstu české ekonomiky za posledních 15 let

Vývoj české ekonomikyVývoj české ekonomikyAutor: www.tradingeconomics.com

Zdroj: tradingeconomics.com

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!