Šlachtova verze narazila. Změny v policii nebyly sabotáží, potvrdila komise | E15.cz

Šlachtova verze narazila. Změny v policii nebyly sabotáží, potvrdila komise

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Reorganizace byla plně v kompetenci ministra vnitra, měl ji jen lépe vysvětlit. Vážné chyby se mělo naopak dopustit olomoucké státní zastupitelství vedené Ivo Ištvanem.

Policejní reorganizace, tedy loňské sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s protikorupční policií, nebyla sabotáží s cílem zabránit objasňování korupčních kauz a policejní prezident Tomáš Tuhý nevynesl informace z vyšetřování. Podezřelý z porušení zákona je naopak jeden z podřízených olomouckého žalobce Ivo Ištvana.

To jsou závěry, k nimž dospěla sedmičlenná komise zvolená ze zástupců všech stran, které jsou v Poslanecké sněmovně. Vznikla před půl rokem po rozkolu mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Ze zjištění komise plyne, že kampaň vedená médii vlastněnými Babišem a podporovaná mimo jiné podnikatelem Radimem Jančurou, byla neopodstatněná.

"Co se podsouvalo a tvrdilo, nebylo prokázáno," řekl předseda komise Pavel Blažek (ODS). Připomněl, že pražské vrchní statní zastupitelství minulý měsíc odložilo trestní oznámení podané právě kvůli sabotáži.

"Reorganizace policejních útvarů byla plně v kompetenci ministra vnitra. Jediné, co mu lze vytknout, je podceněná komunikace. Nebylo prokázáno, že reorganizace byla vedena snahou zametat závažné případy pod koberec. Neprokázalo se ani to, že měl být vystrnaděn tehdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta," dodal člen komise Daniel Korte (TOP 09).

U další otázky týkající se "brutálního" úniku informací, jehož se měl podle bývalého člena Šlachtova útvaru Jiřího Komárka, dopustit Tuhý, šlo pravděpodobně o účelovou diskreditaci nejvyššího policejního funkcionáře a také ministra vnitra. Tuhý se úniku nedopustil. Jeho nařčení Komárkem vycházelo z chybně vyhodnocené SMS zprávy, kterou měla být odeslána z okolí policejního prezidenta podnikateli Davidu Tesaříkovi. Ukázalo se však, že ji odeslal Tesařík komusi neznámému.

Komárek vycházel z kopie trestního spisu, kterou mu na týden půjčil žalobce Petr Šereda z olomouckého zastupitelství. Právě na Šeredu měla podle ČT podat komise trestní oznámení. "Byla shledána závadnost v postupu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," uvedl k tomu bez bližších podrobností Korte.

Další trestní oznámení bylo údajně podáno na pracovníka Generální inspekce bezpečnostních sborů Milana Vaculíka kvůli tomu, že informace o prověřování Tuhého poskytl Lidovým novinám.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video