Sledování Nečasové: žalobci zamítli stížnosti obviněných zpravodajců | e15.cz

Sledování Nečasové: žalobci zamítli stížnosti obviněných zpravodajců

Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda.
Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo Milanu Kovandovi, Ondreji Páleníkovi a Janu Pohůnkovi žádosti o přezkoumání postupu policie a žalobců v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. ČTK to dnes potvrdila mluvčí NSZ Helena Markusová. Obvinění si stěžovali na to, že v jejich případu byl k vypracování odborného vyjádření ohledně sledování přibrán policejní Útvar zvláštních činností.

Na zamítnutí čtveřice stížností, které obvinění muži podali loni v prosinci, upozornila Česká televize. Markusová ČTK řekla, že Nejvyšší státní zastupitelství neshledalo napadený procesní postup nezákonným ani nedůvodným. „Byly zjištěny některé dílčí formální nedostatky předmětného opatření policejního orgánu …, tyto však neměly žádný faktický vliv na věcnou správnost vydaného opatření k vypracování odborného vyjádření,“ vysvětlila.

Někdejší šéfové Vojenského zpravodajství Kovanda a Páleník a zpravodajec Pohůnek čelí obvinění v souvislosti s údajným nezákonným sledováním někdejší manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Radky bez vědomí tehdejšího ministra obrany. Podle nich však nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování, tudíž povolení ministra nebylo třeba. Hájí se tím, že měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. V té době prý disponovali indiciemi, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.

Advokáti obviněných si Nejvyššímu státnímu zastupitelství stěžovali na to, že odborné vyjádření týkající se údajného sledování zpracoval policejní Útvar zvláštních činností, přestože pracuje odlišně než armáda. „My jsme namítali, že Útvar zvláštních činností je jiným útvarem, který se nemůže odpovědně vyjádřit k této vojenské problematice,“ řekl dnes ČTK Pohůnkův advokát Michal Hráský. Dodal však, že si nakonec nechali vypracovat vlastní znalecký posudek od odborníků z armády, který založili do spisu.

Sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky podle žalobců zosnovala a usměrňovala šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová, jež se za bývalého předsedu vlády nedávno vdala. Představitelům vojenské tajné služby podle obvinění dala fotografii i adresu Nečasovy ženy a na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Páleníkem a Kovandou. Na trestné činnosti se prý na její přání podílel i plukovník Pohůnek.

Server E15.cz jako první zveřejnil kompletní sdělení obvinění Janě Nagyové (nyní Nečasové), Romanu Bočkovi, Ivanu Fuksovi, Marku Šnajdrovi a Petru Tluchořovi.

V kauze Nagygate padají nová jména – zákulisních hráčů, žalobců i policisty

Bohumil Doležal: Kauza Nečas a směr Ukrajina

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery