Sněmovna má konečně čtvrtého místopředsedu, poslanci zvolili Gazdíka | E15.cz

Sněmovna má konečně čtvrtého místopředsedu, poslanci zvolili Gazdíka

Petr Gazdík
Petr Gazdík
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Petr Gazdík z klubu TOP 09 a Starostové se stal čtvrtým místopředsedou sněmovny, v tajné volbě získal 98 hlasů. Gazdík měl ulehčenou situaci, protože jeho dosavadní protivník, šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura, se těsně před volbou své nominace překvapivě vzdal.

Petr Gazdík doplnil v místopředsednické funkci trojici Jaroslava Jermanová (ANO), Vojtěch Filip (KSČM) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), která byla zvolena už před dvěma týdny.

Gazdík poděkoval za důvěru a poslancům, kteří ho nevolili, vzkázal, že se bude snažit být reprezentantem jiné politiky, než o které mluvil v rezignační řeči Okamura. Ten hovořil o nechutných kompromisech, které z politiky udělaly podle něho řemeslo bez cti.

Svého čtvrtého místopředsedu si poslanci zvolili až na třetí pokus. Na první, ani na druhé ustavující schůzi ho vybrat nedokázali. Na první schůzi do vedení sněmovny za TOP O9 neúspěšně kandidoval exministr financí Miroslav Kalousek.

Strana pak místo Kalouska nominovala právě Petra Gazdíka, který ale při další volbě také neuspěl, stejně jako Okamura. Gazdíkovi chybělo ve druhém kole volby devět hlasů, dostal jich 87 ze 190. Šéfa Úsvitu tehdy volilo 75 poslanců.

Tomio Okamura na dnešním plénu zkritizoval místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Poslancům řekl, že tím, koho zvolí, dávají signál svým voličům o tom, co si myslí o svých slibech. Připomněl výrok šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga o tom, že v politice člověk musí někdy spolknout ropuchu. Okamura prohlásil, že jde o to, jak velkou ropuchu jsou poslanci ochotni a schopni spolknout.

Profil Petra Gazdíka
- Datum a místo narození: 26. června 1974 v Uherském Hradišti
- Vzdělání: v roce 1996 dokončil studium na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, obor učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů (matematika-zeměpis)
- Současné funkce: předseda hnutí Starostové a nezávislí (od 2009); poslanec (2010-srpen 2013; znovu od října 2013); člen zastupitelstva Zlínského kraje (od 2008); předseda občanského sdružení MAS Východní Slovácko (od 2005); místostarosta obce Suchá Loz na Uherskohradišťsku (od 2010)
- Předchozí zaměstnání a funkce: učitel na Základní škole Josefa Bublíka v Bánově (1996-2002); starosta obce Suchá Loz (2002-2010); místopředseda regionu Východní Slovácko (2004-2008); člen dozorčí rady akciové společnosti Uherskohradišťská nemocnice (2010-2013); předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové (2010-srpen 2013 a 31. října až 27. listopadu 2013)
- Politické působení: angažoval se v hnutí Nezávislí starostové pro kraj, které vzniklo v roce 2004 ve Zlínském kraji. V únoru 2009 se hnutí přejmenovalo na Starostové a nezávislí (STAN) a Gazdík se stal jeho předsedou. V červenci 2009 pak Starostové a nezávislí uzavřeli smlouvu o strategické spolupráci se stranou TOP 09
- Rodina: je ženatý, s manželkou Evou má tři dcery
- Mezi jeho zájmy patří skauting a florbal.
- V polovině roku 2007 podala Suchá Loz, kde Gazdík starostoval, spolu s obcí Vysoké Pole žalobu u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli údajné daňové diskriminaci menších obcí. Žaloba byla stažena poté, co v říjnu 2007 vláda schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní, kterou obě radnice požadovaly.
- Gazdík byl v lednu 2008 jedním ze zakladatelů Sdružení místních samospráv České republiky (SMS). Organizace vznikla jako protipól Svazu měst a obcí, který podle SMS nedostatečně hájil zájmy malých obcí.
- Koncem letošního května Gazdík prohlásil, že váhá se svou kandidaturou v dalších volbách do Poslanecké sněmovny. Zdůvodnil to znechucením ze stavu současné české politiky.

Zdroj: ČTK

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video