Sobotka chce zvrátit veto. Za Zemanem pošle ministry | E15.cz

Sobotka chce zvrátit veto. Za Zemanem pošle ministry

Sobotka chce zvrátit veto. Za Zemanem pošle ministry
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
čap

Novela služebního zákona, kterou schválila Poslanecká sněmovna, nepatří k Ústavnímu soudu, myslí si to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ústavní stížností v souvislosti se služebním zákonem pohrozil prezident Miloš Zeman. Členové vlády se podle Sobotky budou prezidenta snažit přesvědčit, aby ústavní stížnost nepodával.

„My se o to budeme snažit, všichni z vlády. Pan prezident má řadu schůzek s různými členy vlády v rámci svého pracovního programu. Budeme se ho snažit přesvědčit o tom, že není důvod, aby tu věc zkoumal Ústavní soud,“ uvedl Sobotka.

Podotkl, že existují věci, které k Ústavnímu soudu patří, a to zejména ty, které se negativním způsobem dotýkají základních práv občanů. „Ale tady o nic takového nejde,“ zdůraznil premiér.

Prezidentovi se nelíbí, že poslanci z normy nevyňali zřízení politických náměstků. Proto je podle něj logické, že bude normu vetovat. Ve čtvrtek odpoledne se s prezidentem sejde ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se ho bude snažit přesvědčit, aby tak nečinil.

Chovanec: Šance existuje

„Vezu panu prezidentovi nějaké podklady z ministerstva vnitra a stanovisko našich právníků, aby si ho mohl prostudovat,“ řekl v Kolíně Chovanec. Šance, že se prezidentův postoj změní, podle něj existuje. „Naděje je vždycky. Já si myslím, že to je o diskusi, a my tu diskusi povedeme v zájmu toho zákona. Samozřejmě je to právo pana prezidenta se rozhodnout o tom veto použít,“ dodal ministr. Pokud by Chovanec neuspěl, bude prý Sobotka za Zemanem posílat další ministry.

Nová norma nahradí služební zákon z roku 2002, jehož podstatná část dosud nenabyla účinnosti. Vlády ji několikrát odkládaly s poukazem na značnou finanční náročnost.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!