Sobotka: Generálního ředitelství úředníků se nevzdáme, vznikne příští rok | E15.cz

Sobotka: Generálního ředitelství úředníků se nevzdáme, vznikne příští rok

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Share on Facebook Messenger
Generální ředitelství státní služby začne podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) od ledna fungovat i přes obstrukce opozice při projednávání novely služebního zákona. Původní norma, která tuto instituci zavádí, bude totiž účinná od roku 2015. Vláda si za svou novelou stojí, od generálního ředitelství neustoupí.

Opoziční TOP 09 a Starostové a ODS chtějí schvalování novely blokovat, dokud koalice nepřistoupí na jejich požadavky. Žádají mimo jiné právě zrušení generálního ředitelství.

„Těžko si lze představit, že generální ředitelství zrušíme bez toho, aniž by se zákon rozpadl,“ uvedl premiér. Podle něj má generální ředitel státní služby klíčovou roli. Jeho funkční období se nekryje s obdobím vlády. Má „odstiňovat politické tlaky“ a být překážkou „politicky motivovaných personálních změn“, podotkl Sobotka. S opozicí chce podle něj koalice o jejích připomínkách jednat, vydírat se prý ale nenechá.

Sobotka podotkl, že nerozumí postupu TOP 09 a ODS a jejich obstrukcím. Podle něj v opozici selhávají, označil jejich blokování normy za mediální bublinu. „Zákon už je platný. Podle schválené legislativy je účinný od ledna, zdrží se jen novely. Nezabrání se tedy účinnosti a vzniku generálního ředitelství,“ uvedl premiér.

Odmítnutí zákona ohrozí pověst Česka, argumentuje vláda

Podle Sobotky měl ministr legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) rekordně krátký čas na přípravu novely, za kterou si „vláda pevně stojí“. Pokud by předloha nebyla přijata, může to ohrozit pověst Česka i její ekonomické zájmy a čerpání peněz z EU, tvrdí premiér.

Podle Dienstbiera je generální ředitel „stavebním kamenem“ a nástrojem k odpolitizování státní správy. O pozměňovacích návrzích, které k normě padly, by měl s opozicí jednat vyjednávací tým. Dienstbier je jeho členem.

Tvrzení vlády o nezbytnosti služebního zákona odmítá předseda klubu poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek. Evropská komise podle něj dotace vyplatí, i kdyby Česko zákon nepříjalo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.