Sobotka je opět blíže premiérskému křeslu. ČSSD ho potvrdila jako volebního lídra | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Sobotka je opět blíže premiérskému křeslu. ČSSD ho potvrdila jako volebního lídra

Sobotka je opět blíže premiérskému křeslu. ČSSD ho potvrdila jako volebního lídra
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: Euro Martin Pinkas

ČTK

Volebním lídrem ČSSD a kandidátem na premiéra bude předseda strany Bohuslav Sobotka. Potvrdil to dnes ústřední výkonný výbor sociální demokracie. Rozhodnutí je zároveň určitým vzkazem prezidentovi Miloši Zemanovi, který naznačil, že by předsedou vlády nemusel nutně jmenovat šéfa vítězné strany. Tou by se podle průzkumů měla stát právě ČSSD.

„Kandidátem na předsedu vlády bude předseda sociální demokracie tak, jak to standardně chodí a jak to vždycky v historii sociální demokracie bylo,“ prohlásil po jednání výboru Sobotka s tím, že ČSSD nemá důvod se k tomu už vracet. „Sociální demokracie má v těch věcech úplně jasno,“ potvrdil Sobotkova slova místopředseda strany Michal Hašek, který byl označován za dalšího adepta na předsedu vlády.

Sobotka také uvedl, že strana je po volbách připravena navrhnout „změny ústavy, které by zpřesnily kompetence kompetence jednotlivých ústavních institucí tak, aby nemohlo dojít k nějakému posunu k více autoritativnímu způsobu vlády“.

O potvrzení lídra rozhodovali sociální demokraté v tajném hlasování na návrh místopředsedy strany Zdeňka Škromacha, který je označován za Zemanova přívržence. Sobotka, který ve svém projevu vyzýval k potřebě jednoty strany, ale možnost sesazení odvrátil. Získal podle dostupných informací 86 hlasů, proti sobě měl 51 členů výboru.

Zeman již dříve prohlásil, že premiérem jmenuje „představitele“ strany, která volby vyhrála. To vyvolalo spekulace o tom, že by se jím v případě očekávaného vítězství ČSSD nemusel stát Sobotka, ale Hašek, který má k Zemanovi blíže. Hradní kancléř Vratislav Mynář posléze v jednom z rozhovorů řekl, že by prezidentovo rozhodování mohl ovlivnit i počet preferenčních hlasů, které jednotliví kandidáti dostanou.

„Podle mého názoru na to bude dávat důraz především vedení vítězné strany. A bylo by hloupé, kdyby tak neučinilo, protože by se mělo řídit vůlí voličů a nikoli pouze vůli stranických funkcionářů,“ odpověděl tento pátek prezident na dotaz, jestli bude dávat důraz na preferenční hlasy. V posledních sněmovních volbách přitom Hašek dostal o 1219 preferenčních hlasů více než Sobotka. Oba letos mají kandidovat opět v Jihomoravském kraji.

„My skutečně nepovedeme žádné dostihy o to, kdo získá více preferenčních hlasů nás bude těšit každý hlas pro kandidátku sociální demokracie,“ řekl k tomu Hašek.

Sobotka dal ve svém projevu ke členům výboru najevo, že by v případě zisku třetiny hlasů měl mít přednost vznik menšinové vlády ČSSD. Za možnou označil i spolupráci s levostředovými subjekty, Stranu práv občanů - zemanovci ale označil za „komerční“ a otevřenou koalici s KSČM zapovídá sociálním demokratům několikrát potvrzené usnesení jejich sjezdu.

Michal Kašpárek: Nečekejte na Baťu. Úspěšní byznysmeni politiku nespasí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!