Sobotka onemocněl, páteční schůzku se Zemanem by to ohrozit nemělo

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Zdroj: Anna Vackova, E15

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se s prezidentem Milošem Zemanem sejde v pátek. Hlavu státu požádá, aby co nejdříve učinila ústavní kroky k rychlému jmenování nového kabinetu. Jeho nachlazení, kvůli němuž zrušil svůj dnešní program, by schůzku s prezidentem ohrozit nemělo.

„S panem prezidentem se sejdu na základě mé včerejší (pondělní) žádosti v pátek. Donesu mu originál podepsané koaliční smlouvy a požádám ho, aby co nejdříve podnikl ústavní kroky vedoucí k rychlému jmenování nové vlády,“ uvedl Sobotka. Již v pondělí prezidenta vyzval, aby ho bez odkladů jmenoval ministerským předsedou.

Hrad zatím podle mluvčího Jiřího Ovčáčka o žádném konkrétním termínu jmenování premiéra nechce hovořit. „Já bych v tuhletu chvíli nechtěl vůbec nic předjímat, ani potvrzovat, ani nic vyvracet. Já opravdu pouze říkám, že je předčasné v tuto chvíli mluvit o jakémkoliv termínu jmenování,“ nechal se dnes slyšet Ovčáček.

Sobotka přitom již v minulém týdnu vyjádřil přesvědčení, že všechny prezidentovy požadavky pro jmenování splnil. V pondělí spolu s předsedy hnutí ANO a lidovců Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem podepsal koaliční smlouvu a představil kandidáty na ministry. Ve Sněmovně disponuje trojice stran většinou 111 hlasů.

Před páteční schůzkou s hlavou státu se má ve středu a ve čtvrtek Sobotka zapojit do senátní kampaně ve Zlíně, kde chce podpořit kandidátku ČSSD Milenu Kovaříkovou. Dnes svůj program podle tiskového mluvčího sociální demokracie Martina Ayrera kvůli nachlazení zrušil. Měl by se však prý brzy zotavit.

David Klimeš: Slibovali odborníky. Kde je máme?

Glosa E15.cz: Tajný plán pro prvních 100 dnů Sobotkovy vlády

Pavel Páral: Koalice hloupých nápadů