Sobotka: Policie zadrží denně 20 až 50 nelegálních migrantů | E15.cz

Sobotka: Policie zadrží denně 20 až 50 nelegálních migrantů

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cizinecká policie v současné době zadrží na základě zvýšených bezpečnostních opatření denně mezi dvaceti až padesáti nelegálními migranty. Je nutné posílit kapacitu záchytných zařízení, protože jinak by nebylo kam tyto lidi umístit. Senátorům to řekl premiér Bohuslav Sobotka při debatě nad závěry evropského summitu, který se uskutečnil koncem června a který se zabýval především problémem s migrací. Senátoři o migraci debatovali víc než dvě hodiny.

Ministr vnitra Milan Chovanec řekl před týdnem, že migrační vlna sílí. Po nedávném zvýšení ostrahy policie podle něj zadržela 15 migrantů denně, minulou středu jich už bylo ale už pět desítek a minulý čtvrtek kolem tří desítek.

U některých zadržených migrantů se podle premiéra prokáže, že vstoupili na území schengenského prostoru v jiné členské zemi unie nebo že v jiné členské zemi požádali o azyl. Pak má česká strana právo požadovat jejich návrat do země původu. „V situaci, kdy bychom neumístili tyto lidi do detenčního zařízení ministerstva vnitra a poslali je například do některé z rodin, která by jim nabídla přístřeší, tak tito lidé tady už druhý den nebudou,“ varoval. Budou podle něj pokračovat na své cestě do jiných zemí, například Německa nebo Švédska.

Tady je jednoznačně zřejmé, že potřebujeme záchytová zařízení ministerstva vnitra

Zachycení migranti jsou posíláni do detenčního zařízení a následně se řeší jejich návrat do země, kam by se podle pravidel schengenského prostoru měli vrátit, popsal premiér. Podotkl, že pokud by takto české úřady nepostupovaly, vyvolalo by to hněv jiných členských států, pokud by zjistily, že dotyčný uprchlík přišel do Česka, kde již byl identifikován.

„Tady je jednoznačně zřejmé, že potřebujeme záchytová zařízení ministerstva vnitra,“ zdůraznil premiér. Tato zařízení však podle něj mají nízkou kapacitu, a je potřeba ji navýšit. Řada z nich byla navíc v minulých letech uzavřena. „V situaci, kdy je taková dramatická migrační vlna, tak musíme opět kapacitu těchto detenčních zařízení posílit, protože jinak nemáme kde ty lidi umístit,“ řekl Sobotka.

Vláda chce například otevřít záchytné zařízení v Balkové na Plzeňsku. Další zařízení se má otevřít v říjnu ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku.

Do roku 2017 Česko přijme 1500 uprchlíků

Vláda schválila, že republika přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Letos by to mělo být 400 lidí, příští rok 700 a 400 pak v roce 2017. Zhruba 1100 lidí by měla ČR převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů - tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě. Premiér poznamenal, že pokud řada migrantů převzatých z Itálie azyl nezíská, bude potřeba dořešit jejich osud.

Sobotka před senátory zopakoval odmítavé stanovisko vlády vůči povinným kvótám na uprchlíky, se kterým přišla Evropská komise. Kvóty by podle něj znamenaly pobídku pro nelegální migranty a zároveň alibi pro hraniční země schengenského prostoru, které neplní své úkoly při ochraně jeho hranic. Poznamenal však, že pokud by se Česko nepřidalo k solidárnímu mechanismu, tak by se s ním nikdo nebavil a byla by to hloupá strategie.

Řekl také, že není možné se divit strachu občanů z uprchlíků, pokud se veřejnost v posledních letech seznamuje s tím, jak se projevuje Islámský stát nebo Al Kajdá. Podotkl však, že to, co vidí občané v televizi, není tuzemská realita a že vláda je schopná reagovat tak, aby bezpečnost občanů zajistila.

Evropa se podle něj musí soustředit na to, aby uhasila konflikty v bezprostředním okolí. To já základní krok, který je třeba udělat, uvedl.

Migranti jsou ochotni riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video