Sobotka: Případná debata o sektorové dani by mohla začít v květnu | E15.cz

Sobotka: Případná debata o sektorové dani by mohla začít v květnu

Sobotka: Případná debata o sektorové dani by mohla začít v květnu
ilustrační foto, Sklářská společnost Crystalex CZ
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Případná debata koaličních stran o zavedení sektorové daně by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mohla začít v květnu, až ministr financí Andrej Babiš (ANO) předloží první kontury rozpočtu na příští rok. Zvyšování firemních daní zatím jasně odmítá právě Babišovo hnutí ANO.

„Ten klíčový okamžik přijde ve chvíli, kdy pan ministr financí předloží první kontury výdajů a příjmů státního rozpočtu na příští rok, kdy je porovnáme s tím, co máme v programovém prohlášení vlády, a budeme muset jednat v koalici o tom, jak budeme dále pokračovat v rozpočtové politice,“ uvedl ministerský předseda. Diskuse podle něj začne určitě už v květnu.

„Budeme muset mluvit také o příjmech státu v příštích letech. Uvidíme stanovisko hnutí ANO, jestli tam nedojde k nějakému názorovému posunu. Ale to, co je na stole z našeho pohledu, druhá sazba z daně právnických osob, vyšší zdanění větších firem,“ podotkl také Sobotka. ČSSD podle něj ale respektuje koaliční smlouvu, a když se na změně nedohodne, bude muset koalice najít peníze jinde.

MF prý návrh zákona o elektronické evidenci tržeb nezdržuje

V dohledné době by koalice měla také řešit návrh zákona o elektronické evidenci tržeb, který je pro současnou vládu jednou z hlavních priorit. I když Babiše kvůli údajnému podcenění příprav zákona kritizují někteří sociální demokraté, Sobotka nemá pocit, že by ministerstvo financí návrh zdržovalo. Na koaliční radě byl prý ujištěn, že začátek roku 2016 nadále zůstává cílovým termínem pro spuštění první fáze systému. Babiš už ale připustil, že by se elektronická evidence mohla spustit i o něco později.

Ministerský předseda se dnes vyjádřil také k dalšímu zvyšování minimální mzdy, které sociální demokracie požaduje. Nyní chce prý dát prostor zaměstnavatelům a odborům, aby se na jejím zvyšování dohodli, a to nejlépe v horizontu příštích dvou let, aby existoval výhled zvyšování minimální mzdy v letech 2016 a 2017. Když se na tom během několika měsíců obě strany nedomluví, rozhodne podle Sobotky začátkem léta koalice.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!