Sobotka: V čele ČSSD chci více žen a Zaorálka, Chovance i Starce | e15.cz

Sobotka: V čele ČSSD chci více žen a Zaorálka, Chovance i Starce

premiér Bohuslav Sobotka
premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce, aby březnový sjezd strany za místopředsedy zvolil ministra vnitra Milana Chovance, šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka a stávajícího místopředsedu pro hospodaření Martina Starce. Rád by také měl na postech místopředsedů více žen než jen jednu, kterou nařizují stanovy ČSSD. Sobotka to řekl v televizi Prima v pořadu Partie. Pokud některé ministry sjezd nepodpoří, nepovažuje to premiér za důvod k jejich odvolání z vlády.

„Záleží mi na tom, aby ve vedení sociální demokracie zůstali lidé, jako je Milan Chovanec, jako je Luboš Zaorálek nebo třeba Martin Starec,“ vyjmenoval Sobotka stávající místopředsedy, které by chtěl mít dál v nejužším vedení strany. „Mimo jiné bych byl docela rád, kdybychom posílili i zastoupení žen ve vedení sociální demokracie,“ dodal premiér, který je jediným kandidátem na předsedu ČSSD. Za zajímavou variantu označil, aby v novém vedení byly dvě místopředsedkyně. Jmenovitě zmínil ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenku Tesku Arnoštovou, které obě na funkci kandidují.

Sobotka nepřepokládá, že by sněm na místopředsedy nezvolil kandidáty, které by si na těchto postech přál. Pokud by se tak stalo, „byl by to signál o tom, že nemám takovou podporu, jakou bych potřeboval, abych mohl ve vedení sociální demokracie a vedení vlády prosazovat program sociální demokracie a koaliční dohodu“, soudí premiér.

Záleží mi na tom, aby ve vedení sociální demokracie zůstali lidé, jako je Milan Chovanec, jako je Luboš Zaorálek nebo třeba Martin Starec

Pokud by na sjezdu neuspěli kandidující ministři, byl by to podle Sobotky signál, že sociální demokraté jejich práci „nevnímají jednoznačně“. On sám ale klade důraz na to, jak ministři plní své vládní úkoly. Neúspěch na sjezdu by tak nepovažoval za důvod k odvolání z funkce.

Jako místopředsedu si dovede představit také šéfa Sněmovny Jana Hamáčka nebo ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, který býval Sobotkovým spojencem v ČSSD, v poslední době se ale názorově rozešli.

Sjezd bez Zemana i dalších politiků

Sobotka se také vrátil k tomu, že sociální demokraté nepozvali na sjezd prezidenta Miloše Zemana, který býval předsedou strany. Podle Sobotky ČSSD nepozvala ani představitele ostatních politických stran a prezidenta na sjezd zvala doposud jen dvakrát; v případě Zemana to bylo krátce po jeho zvolení hlavou státu před dvěma roky.

Podle Sobotky se Zeman navíc sociální demokracii názorově vzdálil. „Já mám pocit, že pan prezident se stává více konzervativním v posledních měsících a letech. V době volební kampaně se profiloval více levicově, více progresivně. Některé názory, které prezentuje, patří spíše k názorům konzervativním,“ poznamenal Sobotka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video