Soud propustil exsenátora Nováka. Slíbil vrátit 40 milionů | E15.cz

Soud propustil exsenátora Nováka. Slíbil vrátit 40 milionů

Alexander Novák
Alexander Novák
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Litoměřický okresní soud souhlasí s podmínečným propuštěním z vězení někdejšího senátora a starosty Chomutova Alexandra Nováka, který si odpykává čtyřletý trest za korupci. Soud mu uložil sedmiletou zkušební dobu a vyzval ho, aby vrátil čtyřicetimilionový úplatek, který získal za prodej městských akcií. Novák si odpykal třetinu trestu a o propuštění požádal sám. Vězení ale zatím neopustí. Státní zástupce podal proti rozhodnutí stížnost.

Podle soudce Vlastimila Nedvěda splnil Novák všechny zákonné podmínky podmínečného propuštění. „Zprávy a hodnocení z výkonu trestu umožňují tento postup. Soud zohlednil i hodnocení z vazební věznice, jak v Teplicích, tak v Litoměřicích, měl tady několik kázeňských odměn,“ řekl Nedvěd s tím, že od spáchání skutku už uplynulo 16 let.

Zároveň stanovil maximální možnou, tedy sedmiletou zkušební dobu. Zároveň chce, aby Novák během této doby vrátil víc než 40 milionů korun, které byly podle pravomocného rozsudku úplatkem za privatizaci. „Pokud bude plnit podmínky probačního dohledu a vydá obohacení, po sedmi letech soud vysloví, že se osvědčil, jinak by musel vykonat zbytek trestu,“ vysvětlil Nedvěd.

Prý nebyly jeho

Soud při rozhodnutí nezohledňoval vyšetřování teplické policie. „Zákon to neumožňuje,“ doplnil Nedvěd. Ve skříňkách na teplickém fotbalovém stadionu, kde Novák v rámci trestu jako odsouzený pracoval, byl nalezen počítač a mobilní telefon. „Ze zpráv, které nám věznice v Teplicích doplnila, se výslovně uvádí, že od 11. března 2014 neměl pan Novák k těmto skříňkám přístup, nebyl na tom pracovišti a ty skříňky byly prohlíženy 25. března. Nebylo prokázáno, že by s nimi pan Novák manipuloval,“ doplnil Nedvěd.

Novákův advokát Jan Růžek už dřív odmítl, že by věci patřily jeho klientovi. Policie v této souvislosti nikoho neobvinila. „Čekáme na výsledky znaleckých zkoumání. Teprve potom bude jasné, zda bude někdo obviněn,“ řekl už dřív teplický policejní mluvčí Daniel Vítek s tím, že vyšetřování může ještě trvat řadu měsíců. Novák si trest odpykával právě v Teplicích, později byl přeložen do litoměřické věznice.

Bez komentáře

Situace se podle soudu může změnit ve chvíli, kdy by bylo prokázáno, že technika skutečně patřila Novákovi. „Pokud by bylo prokázáno a zjištěno, že se tototo jednání dopustil nebo se na něm podílel a byl za něj stíhán a především odsouzen, nebo kázeňsky potrestán, mělo by to vliv na podmíněné propuštění,“ dodal Nedvěd.

Státní zástupce Zdeněk Hammer podal proti rozhodnutí soudu na místě stížnost. „Nejsem ztotožněn s rozhodnutím soudu, proto jsem podal stížnost,“ řekl Hammer. Bližší informace říct nechtěl. Novák ani jeho manželka, která jednání sledovala, rozhodnutí soudu nechtěli komentovat.

Zpřísnil, pak propustil

Okresní soud původně uložil Novákovi dvouletý podmíněný trest s odkladem na pět let, Novák se ale proti rozsudku odvolal. Krajský soud zpřísnil trest na čtyři roky vězení, Novákovi zároveň udělil pětimilionovou pokutu, kterou bývalý politik uhradil.

Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999, kdy Novák působil jako starosta Chomutova. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video