Soud v USA nevydal Koženého peníze, likvidátor fondů se odvolal | E15.cz

Soud v USA nevydal Koženého peníze, likvidátor fondů se odvolal

Viktor Kožený
Viktor Kožený
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší soud amerického státu New York minulý týden z procedurálních důvodů zamítl nárok Harvardského průmyslového holdingu (HPH) na peníze Viktora Koženého získané z prodeje luxusní americké chaty. Rozhodnutí ještě není pravomocné.

Oznámil to bahamský server Tribune 242. Podle likvidátora harvardských fondů ale Kožený nemůže s 22 miliony dolarů (440 miliony korun) disponovat kvůli podanému odvolání. „Kožený s penězi nemůže nakládat, protože jsme podali odvolání, které bylo přijato,“ řekl likvidátor HPH Zdeněk Častorál.

HPH se u newyorského soudu domáhal výnosu z prodeje luxusní horské chaty v Aspenu ve státě Colorado, kterou prostřednictvím společnosti Landlocked Shipping Company vlastnila Koženého matka. Americká justice nechala peníze zadržet kvůli podezření, že se Kožený dopustil podvodu a korupce při pokusu o privatizaci ropy v Ázerbájdžánu. HPH chtěl získanými prostředky aspoň částečně pokrýt ztráty poškozených akcionářů.

Podle Tribune 242 ale newyorský soud žádosti harvardských fondů o vydání peněz nevyhověl. Dočasný příkaz blokující Koženému přístup k penězům navíc stáhl, a otevřel mu tak cestu ke 22 milionům dolarů.

Vzkaz z bahamských ostrovů. Na svou práci je bývalý prezident harvardských fondů Viktor Kožený podle svých slov hrdý Autor: ctk

Američané loni na konci března definitivně neuspěli se žádostí o vydání Koženého z Baham. Mimo jiné to znamenalo, že by tamní soud musel uvolnit zadržené peníze. Spojené státy proto informovaly české úřady, že mohou na peníze vznést nárok. Prostředků se pak začal domáhat likvidátor Častorál zastupující poškozené akcionáře Koženého privatizačních fondů.

Newyorský soud vydal loni v červnu dočasný příkaz, který znemožňoval s penězi disponovat. Minulý pátek ale podle Tribune 242 soudkyně nejvyššího soudu Ellen Coinová shledala žádost české strany jako procedurálně nedostatečnou a nárok odmítla. Otázka, zda mohou peníze z prodeje aspenské chaty posloužit ke krytí ztrát poškozených akcionářů, je tudíž podle Coinové jen „akademická“.

Češi o peníze přišli

Z rozhodnutí newyorského soudu tak česká strana ztratila možnost přístupu k penězům, napsal bahamský server. Soudkyně zároveň podle Tribune 242 zrušila rozhodnutí z loňského června, které finanční prostředky zmrazilo. Firma Landlock Shipping Company, fakticky tedy Viktor Kožený, má nyní možnost okamžitě těmito prostředky disponovat a vyvést je z dosahu české i americké justice.

Majitelem chaty v Aspenu je formálně společnost Landlocked Shipping Company Koženého matky Jitky Chvatíkové. Koženého právníci uvádějí, že chata i prostředky z jejího prodeje byly vždy výhradně jejím majetkem. Koženého matka si prý dům koupila v roce 1997 za 19,75 milionu dolarů. V roce 2005 pak nemovitost našla nového kupce za 22 milionů dolarů.

HPH ale ve svém podání k newyorskému soudu označil takové tvrzení za podvodné. I americké úřady tvrdily, že mají dostatek důkazů o tom, že Kožený vystupoval před jinými lidmi jako majitel aspenské nemovitosti. Na finančníka podle nich byly napsány i účty na vodu a energie do chaty.

:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video