Soud vyslechl v kauze Oleo účetní, o byznysu prý nic nevěděli | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Soud vyslechl v kauze Oleo účetní, o byznysu prý nic nevěděli

Soud vyslechl v kauze Oleo účetní, o byznysu prý nic nevěděli
Ivo Rittig
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Soud dnes vyslechl v kauze petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh) a lobbisty Ivo Rittiga několik účetních, kteří shodně uvedli, že měli na starost vyřizování faktur a o samotném byznysu nic nevěděli. Obžaloba tvrdí, že se 10 lidí včetně lobbisty podílelo na vyvedení 20 milionů korun na jeho účty pomocí smluv na poradenství, které se údajně neuskutečnilo. Rittig obžalobu odmítá, v kauze usiluje jeden z obžalovaných o spolupracující pozici. Případ řeší Městský soud v Praze.

OPtázky soudkyně Kateřiny Radkovské se často týkaly smluv, které podle obžaloby uzavřeli šéfové OCh s karibskou firmou Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě Cokeville Assets (CA) na poradenství. Účetní potvrdili, že vyřizovali faktury a platby s CA, kontrola plnění závazků ale nebyla jejich úkolem. O samotném obchodu mezi OCh a CA měli patřičné znalosti šéfové společností. „Smlouva se mě netýkala, nebyla ekonomická, ale obchodní,“ řekl jeden z nich.

Účetnímu Olea soudkyně také ukázala ve spisu snímek údajné smlouvy na odměnu Rittigovi, která mu nic neříkala. Na smlouvu narazil již dříve Rittig při své výpovědi, když označil obžalobu za lež. Jediné, co ho prý spojuje s případem, je zmíněný dokument nazvaný obžalobou Odsouhlasený výpočet odměny poradce, který údajně podepsal. Lobbista pravost listiny zpochybnil, podpis je prý falešný.

Žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze v obžalobě píše o trestné činnosti v letech 2009 až 2011. Škodu způsobenou firmě OCh spočítal na téměř 20 milionů korun, škodu státu krácením daně na 3,7 milionu a „vypraných“ peněz bylo údajně nejméně 13 milionů. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení. Soud pokračuje v listopadu, prosinci a lednu výslechy dalších svědků a listinnými důkazy.

Žádný bílý kůň

Kmeť při výslechu minulý týden odmítl tvrzení o tom, že by v Rittigových obchodech figuroval jako tzv. bílý kůň. Rittig je podle něj dlouholetý obchodní partner, se kterým vydělal v cizině stovky milionů korun. Kmeť působil za komunismu v zahraničí jako diplomat pod krytím rozvědky. Později se začal věnovat poradenství a byznysu.

O pozici spolupracujícího obviněného usiluje účetní Jaroslav Kubiska, který podle vyšetřovatelů pomohl rozkrýt podezřelé finanční machinace. Ostatní obžalovaní jeho výpověď odmítají, Kubiska podle nich nebyl u důležitých rozhodnutí a jen plnil zadání týkající se pouze části obchodu.

Vedle Rittiga, Kmetě a Kubisky jsou obžalovaní dva zakladatelé OCh Michal Urbánek a Kamil Jirounek a technický šéf firmy Radomír Kučera. Další skupinou jsou advokáti z právní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta and partners) David Michal a Karolína Babáková a jednatel účetní firmy Peskim, Michalův bratr Petr. Kanceláře plní zadání týkající se byznysu od Rittiga a Kmetě. Seznam uzavírá bývalá účetní firmy Peskim (nyní Oil and Technologies) Jana Šádková.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!