Soud zamítl Rittigovu žalobu na Transparency International | e15.cz

Soud zamítl Rittigovu žalobu na Transparency International

Ivo Rittig
Ivo Rittig
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský městský soud zamítl žalobu lobbisty Iva Rittiga na českou pobočku mezinárodní organizace Transparency International (TIC). Lobbista žádal 100 tisíc korun a veřejnou omluvu za tvrzení organizace, že stojí v pozadí podezřelého obchodu se solárními elektrárnami. Rozsudek zatím není pravomocný.

Žaloba se týkala vyjádření šéfa TIC Davida Ondráčky z loňského března v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi, kde řekl, že Rittig údajně figuruje ve „fotovoltaické kauze Amun.Re a je v pozadí obchodů“.

Případ byl podle Rittiga popisován „v negativním světle“, přičemž prý šlo o podezřelý nákup solárních elektráren a byl to obchod za pět miliard korun, ve kterém má policie údajně zásadní důkazy.

Ritttig tvrdí, že s případem Amun.Re nemá nic společného. Výrok je tedy podle něj nepravdivý a vyvolává dojem, že je do kauzy s kriminálním podtextem zapleten. Dotýká se to prý Rittigovy občanské cti a lidské důstojnosti.

Média v minulosti spekulovala o Rittigově možném podílu na transakci, při které polostátní energetická společnost ČEZ odkoupila za pět miliard korun obří solární elektrárny u Ralska a Mimoně od neprůhledné společnosti Amun.Re.

Podle kritiků byl obchod pro ČEZ nevýhodný a o transakci se zajímá policie. Protikorupční policie také zkoumá podezření, že elektrárny získaly povolení k výrobě podvodem a vysoké státní dotace na sluneční elektřinu pobírají neprávem. ČEZ podezření odmítá.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery